korea-filharmonie192.jpgNewyorská filharmonie v úterý dopoledne absolvovala historicky první vystoupení v Severní Koreji státními hymnami. V hledišti seděli nejvyšší představitelé KLDR, kteří orchestr odměnili ovacemi vestoje. Vůdce Kim Čong-il se ale mezi nimi podle světových agentur neobjevil.

Třebaže hlavním předmětem osmačtyřicetihodinové mise slavného tělesa v komunistické Koreji je hudba, v podtextu úterního koncertu je také politika, konstatovala americká televize CNN, která kvůli přenosu koncertu vypustila z programu talkshow Larryho Kinga.

Známé motivy z tvorby Antonína Dvořáka a George Gerschwina mají pomoci změnit atmosféru, jež vládne mezi Spojenými státy a KLDR.

"Jsme tady hlavně proto, abychom zahráli krásnou hudbu, ale od diplomatů na obou stranách jsem také zaslechl, že bychom mohli přispět ke zlepšení vztahů našich zemí," řekl agentuře Reuters hudební ředitel filharmonie a dirigent Lorin Maazel.

Politici jsou však přece jenom skeptičtější.

Newyorská filharmonie byla založena v roce 1842 a je nejstarším symfonickým orchestrem země, jež vedla na počátku 50. let se Severní Koreou válku a jejíž prezident KLDR zařadil do "osy zla".

Členové filharmonie přiletěli včera do Pchjongjangu letadlem jihokorejské společnosti Asiana Airlines. Prominentnější američtí umělci v izolované stalinistické Severní Koreji podle agentury AP ještě nebyli. Koncert živě vysílá severokorejská televize i rádio a je přenášen i do zahraničí.

Podle agentury AP se severokorejští představitelé na koncert pečlivě připravili. Z ulic dokonce zmizely plakáty obviňující USA z imperialismu a z nepřátelství vůči KLDR. Obyvatelé Pchjongjangu o vystoupení filharmoniků vědí, událost se však přesto nedostala na přední strany novin.

Napětí mezi KLDR a USA vrcholilo v říjnu 2006, kdy Severní Korea odpálila jadernou nálož. Pak se však Pchjongjang vrátil k šestistranným rozhovorům. Před rokem KLDR souhlasila s dohodou, podle níž ukončí svůj jaderný program za dodávky humanitární pomoci. Loni se také Washington a Pchjongjang domluvily na koncertu filharmonie.

Své závazky ohledně ukončení a zveřejnění jaderného programu však KLDR nedodržela. Oproti nadějné fázi z počátku minulého roku se tak vztahy obou zemí zase o něco ochladily.

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová v úterý přiletěla v rámci své asijské cesty do Pekingu, kde apelovala na čínské představitele, aby uplatnili svůj vliv na Severní Koreu a přesvědčili ji k sestavení úplného seznamu svých jaderných programů. Čína by stagnujícímu procesu jaderného odzbrojení KLDR podle ní měla posloužit lépe než symfonici.

"Nemyslím si, že bychom se měli nechat unést tím, co dokáže udělat poslech Dvořákovy symfonie v Severní Koreji. Severokorejský režim zůstává severokorejským režimem," prohlásila ještě před cestou do Asie ve Washingtonu.

Členové newyorské filharmonie jsou však většinou o něco optimističtější. "Děláme hudbu. Naše cesta je manifestací moci hudby sjednotit lidi."

Zmíněné Dvořákovo a Gershwinovo dílo nebylo vybráno náhodou: má údajně poukázat na to, že vždy je výhodnější podívat se na to, co se děje v okolním světě. USA se samozřejmě nelíbí, jakou image jim vláda KLDR u od světa izolovaných obyvatel vytváří.