encyclopedia_of_life_350_21.jpgNový projekt na adrese http://www.eol.org má podobné cíle jako už déle budované stránky Catalogue of Life, Wikispecies nebo Tree of Life Web Project a vypůjčil si od nich i některé metody, například spolupráci s veřejnosti.

Páteří projektu jsou především američtí a britští přírodovědci. Finanční podporu převyšující deset milionů dolarů má encyklopedie od dvou amerických nadací.

Encyklopedie života (EOL) využívá některých specializovaných databází, například AmphibiaWeb a FishBase. "Takováto encyklopedie je možná nyní, ještě před pěti lety něco takového možné nebylo," řekl výkonný ředitel projektu James Edwards BBC. "Mezitím totiž vzniklo mnoho zdrojů, které jsou na síti a které můžeme využívat."

Dnes zveřejněných 30 tisíc hesel je jen malá část zamýšlené encyklopedie. Už nyní je rozpracován asi milion hesel a do roku 2017 jich má být hotovo asi 1,8 milionu. Právě ohlas odborné i laické veřejnosti na zveřejněných 30 tisíc hesel má pomoci s dalším rozvojem encyklopedie.

Jiným projektem podobného druhu je Wikispecies, který podporuje stejná nadace, jež zahájila projekt otevřené encyklopedie Wikipedia. Na tomto webu už je 120 tisíc článků a má i českou a slovenskou verzi.

Jiný přístup má Catalogue of Life, který má přes milion hesel, ale ta obsahují jen latinské názvosloví a jeho hierarchii. Tree of Life Web Project začal v roce 1995 a vzniká především ve spolupráci  543 biologů z celého světa, ale umožňuje i příspěvky vybraných amatérů.

Právě některé další weby podobného zaměření jsou pro určité experty důvodem ke skepsi ohledně možného úspěchu EOL. "Už 20 let sleduji výborné myšlenky, které končí ve slepé uličce," řekl deníku The New York Times profesor Rudgersovy univerzity v New Jersey Jody Hey.

Související

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každé pondělí ráno najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru