Albert_Hofmann_LSD_inventor.jpgHofmann se narodil 11. ledna 1906 ve švýcarském Badenu, vystudoval curyšskou univerzitu a už během studií se věnoval hledání látek, které by pomohly léčbě srdečních chorob. Při experimentech objevil látku diethylamid kyseliny lysergové - LSD - jejímž prvním uživatelem se omylem stal 16. dubna 1943.

"Tuto substanci jsem vyrobil jako lék. Není mou chybou, že ji lidé zneužili," hájil později látku, kterou sám označil za "mé problémové dítě". Přepokládalo se, že látku bude možno využít v psychiatrii, protože dokázala odblokovat pacientovy obranné mechanismy, aby mohl snáze hovořit o svých problémech a traumatech.

Ovšem zanedlouho LSD objevili intelektuálové, pro něž znamenalo bránu do bohémského světa. Jedním z prvních byl psychedelický guru Timothy Leary. Inicioval podávání drogy vězňům a tvrdil, že se tím snižují jejich sklony k recidivě. Drogu zkusili a přiznali například zakladatel Microsoftu Bill Gates či kytarista Rolling Stones Keith Richards.

lsd_powder_capsules__350x210_.jpgHalucinogen LSD se stal inspirací miliónů lidí během hnutí hippies v 60. letech minulého století. Americká vláda LSD přidala na seznam zakázaných substancí v roce 1966 a další země ji následovaly.

Hofmann v roce 1993 shrnul význam své drogy takto: "LSD není návykové ani toxické. Jeho nebezpečí spočívá ve velmi hluboké změně vědomí: může být krásná a může být strašná. Přijali jsme alkohol a tabák, ale nepřijali jsme halucinogeny."

Podle jeho zjištění má tato látka podobnou chemickou strukturu jako halucinogenní houby používané mexickými indiány při náboženských obřadech. Sám drogu příležitostně užíval několik desetiletí. "LSD vám může pomoci otevřít oči," řekl jednou.

Čtěte také

Své pocity a zkušenosti shrnul Albert Hofmann v roce 1976 do knihy "LSD, mé problémové dítě". Kromě ní napsal víc jak stovku vědeckých článků a mnoho knih.