Různým způsobem zkonstruovaná plavidla vyrazila na měřené trasy soutěže Frisian Solar Challenge 2008 v pondělí z Leeuwardenu ve Frísku, vítěz bude vyhlášen v sobotu.

Frisian_Solar_Challenge.jpg

Solární energie nepatří v Nizozemsku, kde často panuje zamračené počasí, k nijak hojně využívaným alternativním zdrojům. Více zkušeností mají Holanďané s větrnou energií. Právě proto se pořadatelé "fregaty" solárních lodí pokoušejí tento způsob získávání energie nenásilně propagovat.

Celkem musí lehká plavidla s nejrůznějšími konstrukčními řešeními absolvovat trasu dlouhou 200 kilometrů. Právě vzhledem k probíhajícímu závodu pozastavily nizozemské úřady dočasně platnost rychlostního limitu pro plavbu na kanálech, který je 5 až 10 km/h - nejrychlejší solární loď totiž dokáže vyvinout rychlost až kolem 30 kilometrů za hodinu.

Dále čtěte

Závod se 40 posádkami z osmi zemí se letos nekoná poprvé, stejně jako v předchozích ročnících jde ale hlavně o souboj technologických řešení. Loňští vítězi z Technické univerzity v nizozemském Delftu například postavili na start lehkou 90kilogramovou loď s fotovoltaickými články, které využívají arzenid galia.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru