Pyramidy kultury Nazca v peruánském CahuaciKultura Nazca nejvíce kvetla od 1. do 4. století našeho letopočtu a nejvíce ji proslavily kresby v půdě viditelné pouze ze vzduchu, barevná keramika a v poslední době také nalezený vodovodní systém.

K nejnovějšímu nálezu došlo ve středisku Cahuachi, které se rozkládá na 24 kilometrech čtverečních a svému účelu sloužilo od 4. století před naším letopočtem až do konce 4. století n.l.. Je největším komplexem staveb a chrámů v Nazce.

Cahuachi bylo vybudováno z nepálených cihel a je největším obřadním střediskem na světě postaveným z tohoto materiálu. Leží v pobřežní oblasti asi 460 kilometrů jižně od Limy.

Nalezeny byly kosterní ostatky, které patřily dospělému muži a dítěti, vedle nich leželo na osm desítek kusů keramiky, desítky vyřezávaných a malovaných nádob z tykví, ale i košíkářské předměty a textilie. Jejich stáří je 1600 let, upřesnil italský badatel Giuseppe Orefici, který se podílí na vedení vykopávek.

Lebka patřící dítěti nese známky fraktury, zatímco dospělý jedinec byl sťat a pohřben v sedící poloze.

Snad nejvýznamnější nález představuje asi 30 nádob z tykví, malovaných pryskyřičnými barvami. Tento typ nádob v Nazce dosud zjištěn nebyl.  Nádoby jsou vysoké 25 a široké 50 centimetrů. Použité barvy jsou zářivé, čehož dávní umělci dosáhli přidáním rozemleté slídy do barev.

Dále čtěte

Všechny nalezené artefakty byly uloženy v takzvané Oranžové pyramidě, jež fungovala jako součást obřadního střediska ještě krátce předtím, než příslušníci nazcanské kultury Cahuachi opustili.

Archeolog Orefici je přesvědčen, že při vykopávkách, které potrvají ještě tři roky, budou nalezena další díla kultury Nazca. Badatelé však závodí s časem, protože v kraji, stejně jako v dalších oblastech Peru, působí bandy vykradačů předkolumbovských památek.