cern_collider__350x210_.jpgNedaleko Ženevy byl ve středu uveden do zkušebního provozu obří urychlovač jaderných částic, který za téměř tři miliardy eur (asi 74 miliard Kč) vybudovala Evropská laboratoř jaderného výzkumu.

Zúčastnění vědci doufají, že postupem času odhalí řadu překvapujících informací o vesmíru a jeho počátcích. Obavy kritiků, že jejich experiment způsobí konec světa, odmítli.

Robert Aymar, francouzský fyzik, který výzkumné centrum CERNu vede, předpovídá, že objevy, které projekt v ceně 6,4 miliardy eur přinese, přinesou lidstvu významný pokrok.

"Jestli se nestane něco z toho, co očekáváme, a naopak stanou se věci, které jsme nepředvídali, bude to ještě více stimulující, protože by to znamenalo, že přírodě rozumíme méně, než jsme si mysleli," říká britský fyzik Brian Cox.

"Co bych rád viděl, je něco neočekávaného," tvrdí Gerardus t'Hooft z Michiganské univerzity. Možná, předpokládá t'Hooft, nám Large Hadron Collider (LHC), který je srdcem experimentu, "ukáže věci, o kterých jsme nevěděli, že existují."

SVYCARSKO_VEDA_CERN_892.jpg

Během experimentu, který začal ve středu, plánují vědci srážku dvou svazků částic pohybujících se proti sobě uvnitř LHC rychlostí blízkou rychlosti světla. Chtějí tak vytvořit řadu miniobdob dávného Velkého třesku.

Kosmologové tvrdí že obdobná exploze objektu velikosti malé mince nastala někdy před 13,7 miliardy let a vedla k vytvoření hvězd, planet - a nakonec i ke vzniku pozemského života.

Základním cílem experimentu CERNu je najít "Higgsův boson", pojmenovaný po skotském fyzikovi Peteru Higgsovi, který v roce 1964 ukázal, že taková částice dává hmotnost věcem a dělá tak vesmír vůbec možným.

V ohnisku zájmu vědců, uskutečňujících experimenty v 27km kruhovém tunelu pod švýcarsko-franncouzskou hranicí, jsou i další mystéria z fyziky a kosmologie – například supersymetrie, temná hmota a temná energie.

Obavy před pohromou

CERN, evropské Centrum pro jaderný výzkum,  bylo podle slov výzkumníků i obyčejných zaměstnanců doslova zaplaveno e-maily vyjadřujícími obavy z experimentu.

V nich se objevovala tvrzení, že intenzivní gravitace vytvořené "černé díry" vcucne CERN, Evropu a možná celou planetu, nebo že experiment otevře cestu pro bytosti z jiného vesmíru k tomu, aby nás napadli skrz "červí díru" v časoprostoru.

Ale bezpečnostní posudek vypracovaný vědci v CERNu, Spojených státech a Rusku, zveřejněný o víkendu, odmítá, že se něco takového stane. 

Dále čtěte

"LHC nám umožní podrobně prozkoumat, co příroda kolem nás dokáže," prohlásil v reakci na posudek Aymar. "LHC je bezpečný, a jakákoliv úvaha, že představuje riziko, je úplný výmysl."

Cox ze Školy fyziky a astronomie na britské University of Manchester byl ještě ráznější. "Jsem ohromně podrážděn konspiračními teoretiky, kteří ty nesmysly rozšiřují," řekl.

Experiment začal ve středu v 9 hodin ráno. V prvních testech bude svazek částic vystřelen kruhovým tunelem LHC pouze v jednom směru. Obdobně bude vyzkoušena cesta svazku částic v opačném směru. Půjde-li vše dobře, mohly by se první srážky částic uskutečnit v nadcházejících týdnech, ale zatím jenom s nízkou intenzitou.