iphone_3g__350x210_.jpgJe to několikanásobně více, než ve srovnatelné kategorii prodávají konkurenční značky. Lidé nejvíc kupují dotované iPhony. Vede černý model ve verzi s pamětí 16 gigabajtů. Operátoři ale tvrdí, že se poptávka po iPhonech neprojevila poklesem zájmu o jiné "chytré" telefony.

Podle šéfredaktora odborného serveru Mobil.cz Jana Matury je Apple v tuzemsku s iPhonem úspěšný a do konce roku by mohl prodat 50 tisíc přístrojů. "Běžné měsíční prodeje konkurenčních telefonů, jako je například Nokie N95 8GB se pohybují okolo tisícovky. U nejlepších modelů to je kolem 20 tisíc kusů ročně," dodal.

"Zatím to vypadá, že většina iPhonů je nakoupena jako druhý telefon, takže se to neprojevilo poklesem prodejů jiných značek," uvedla Kateřina Frydryšková z Telefóniky O2. Podle ní naopak vzrostl zájem o smartphony HTC.

Všichni tři operátoři podle ČTK prodali přes 7000 telefonů od Applu. T-Mobile hlásí prodej 7500 přístrojů, neoficiální údaje od Vodafonu hovoří o více než 7000 přístrojích, O2 rovněž podle neoficiálních údajů měla prodat přes 8000 telefonů.

Dále čtěte

I když konkurenční výrobce nástup iPhonu podle jejich vyjádření příliš neznepokojil, připravili si na podzim velké množství novinek v kategorii multimediálních telefonů. Nokia například na říjen oznámila dva multimediální přístroje N79 a N85, v listopadu pak počítá s uvedením vlajkové lodi N96. Samsung nedávno představil špičkový model i900 Omnia a HTC uvede ve stejné kategorii v listopadu telefon HTC Touch HD.

NOVĚ! Video.iHNed.cz


Operátoři se již setkali s pokusy o spekulativní nákup většího množství přístrojů a jejich vývoz do zemí, kde se ještě telefon neprodává, nebo je výrazně dražší. Reagovali na to omezením počtu prodávaných kusů jednomu zákazníkovi, T-Mobile pak dokonce nedotovaný přístroj o 2000 korun zdražil.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru