LUC_MONTAGNIER.jpgPrvní oceněný, Luc Montagnier, se narodil v roce 1932 ve Francii a titul PhD ve virologii získal na University of Paris. Stal se emeritním profesorem a ředitelem Světového nadace pro prevenci a výzkum AIDS v Paříži.

Už v letech před nástupem epidemického výskytu AIDS uskutečnil mnoho významných objevů týkajících se povahy virů. Významně přispěl k porozumění toho, jak mohou viry změnit  genetickou informaci hostitelských organizmů, a podílel se také na pokroku ve výzkumu rakoviny.

Jeho výzkum interferonů, bílkovin produkovaných lidským organismem, zejména buňkami imunitního systému, které slouží k obraně proti virovým infekcím, otevřel cestu pro léčbu virových onemocnění.

Nyní Montagnier pokračuje ve výzkumu, jehož cílem je vakcína proti AIDS nebo léčba této nemoci.

FRANCOISE_BARRE-_SINOUSSI.jpgFrancoise Barre – Sinoussi je jediná žena mezi laueráty Nobelových cen za medicínu. Narodila se v roce 1947 ve Francii. Titul PhD ve virologii získala v Pasteurově ústavu ve francouzském Garches.  Právě v tomto ústavu začala také počátkem sedmdesátých let pracovat a po řadu let tu byla vůdčí osobností v oblasti retrovirů.

Ve známost širší vědecké veřejnosti vešla především rolí, kterou hrála v počáteční identifikaci viru HIV-1 jako příčiny AIDS. Její práce jsou často citovány ve vědecké literatuře a právě ona jako první v roce 1983 publikovala objev retroviru, pojmenovaného později jako HIV, který je původcem nemoci AIDS.

Nyní pracuje na možném vlivu vrozených obran hostitele na regulaci  HIV/AIDS a zkoumá mechanismus přenosu této choroby z matky na dítě. Je spoluautorem více než 200 vědeckých publikací.

HARALD_ZUR_HAUSEN.jpgOba Francouzi, Barre - Sinoussi a Montagnier, společně objevili retrovirus způsobující AIDS. Byl identifikován v bílých krvinkách pacientů se zvětšenými lymfatickými uzlinami v počátečních stádiích AIDS a v krvi pacientů v pokročilém stádiu tohoto onemocnění.

Poslední z lauerátů Nobelovy ceny Němec Harald zur Hausen se narodil v březnu 1936 v Německu a titul MD získal na University of Düsseldorf.  Po letech práce ve Virologickém ústavu Würzburgské univerzity byl v roce 1972 jmenován profesorem virologie na univerzitě v Erlangenu. Od roku 1983 do roku 2003 pracoval jako vědecký ředitel německého Výzkumného centra pro výzkum rakoviny v Heidelbergu.

Zur Hausen přišel s tím, že příčinou vzniku rakoviny děložního čípku mohou být papilomaviry přenášené pohlavním stykem. Jeho objev vedl ke vzniku dvou sér, která chrání před určitými kmeny těchto papilomavirů.

.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru