1—Palubn_-vstupenka-v-mob.jpgNyní probíhá postupné rozšiřování této služby na další evropská letiště. Možnost využít kód v mobilním telefonu mají již cestující na vídeňském a amsterodamském letišti. Od minulého týdne je služba k dispozici v Londýně, v průběhu nadcházejícího měsíce bude rozšířena na další letiště ve Velké Británii. Cílem společnosti je tuto službu postupně zavést na všech linkách.

Původní pilotní projekt, který byl zahájen v dubnu letošního roku, byl tehdy ověřován k nástupu do letadla pouze na linkách mezi Hamburkem a Frankfurtem nebo Mnichovem. V létě pak byly „mobilní“ palubní vstupenky rozšířeny na všechny vnitrostátní německé trati. Nyní tedy už nastala další fáze rozšíření i na lety zahraniční – do Evropy a tedy i do České republiky.

2—Rezervovan_-m_sto-na-pa.jpgPilotní projekt prokázal, že tato elektronická forma palubních vstupenek, která je logickým návazným pokračováním na další obdobná opatření v letecké dopravě (jak známo, rozhodnutím Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) se od letošního 1.června cestující leteckých společností dostanou do letadel jen s elektronickými letenkami), našla u cestujících kladnou odezvu.

Mobilní telefony, původně vyvinuté pouze pro telefonování, tak získávají podstatně univerzálnější charakter. Poměrně rychlým tempem se v souvislosti s těmito přístroji rozvíjí  „Mobile Ticketing“ (Mobile Ticketing Systém, ve zkratce MTS)  neboli česky „m-platby“. Za tímto pojmem se skrývá prodej jízdenek, letenek či vstupenek prostřednictvím mobilního telefonu. Také přenos leteckých palubních vstupenek do mobilu je zřetelným signálem, jakou cestou bude v této oblasti pokračovat další vývoj.

Dále čtěte

Palubní vstupenka v mobilu obsahuje všechny potřebné údaje, jako jsou jméno pasažéra, číslo letu a čas. Pro odbavení cestujících jsou zašifrovány v podobě grafického kódu (viz fotografie), který tvoří směs černobílých čtverců a obdélníků. Do mobilu nebo PDA ho zašle letecká společnost. Cestuje-li pasažér bez větších zavazadel, nemusí se zastavovat u přepážky a jde rovnou k bezpečnostní kontrole, kde kód úředník přečte ručním skenerem. Stejně se postupuje u samotného vstupu do letadla, kde jinak pozemní personál vybírá od cestujících papírové palubní vstupenky. I nadále se ovšem každý musí při odbavení prokázat cestovním pasem nebo identifikačním průkazem s fotografií.

Využívání mobilu – obdobně jako například u nás ve veřejné dopravě – není samozřejmě ani v letecké přepravě povinné, ale celosvětově nalézá stále více zájemců. Na sklonku loňského roku už třeba mohli nejen bez papírové letenky, ale i bez vytištěné palubní vstupenky pokusně nasedat do letadel cestující americké letecké společnosti Continental Airlines na letišti v Houstonu v USA. Zcela jim k odbavení rovněž postačí grafický kód, který se ukáže na displeji mobilního telefonu nebo kapesního počítače (PDA).

3—Odbaven_-na-leti_ti-u-s.jpgRovněž České aerolinie připravují po zavedení elektronické letenky a internetového odbavení doručení palubní vstupenky na mobilní telefon. V budoucnu by pak mělo být možné kompletní odbavení cestujících přes mobil prostřednictvím technologie wap a krátkých textových či multimediálních zpráv. Mobilní palubní vstupenku si cestující nebude nucen tisknout, ale obdrží ji do mobilu formou SMS nebo MMS. Mobilní telefon s kódem pak při nástupu do letadla pouze přiloží ke čtečce, která z něj přečte potřebná data.

Službu začala v červnu nabízet také francouzská letecká společnost Air France na trase Paříž - Amsterdam. Cestující se mohou přihlásit ze svého mobilního telefonu na stránkách dopravce, vybrat si své sedadlo a po dokončení odbavení v telefonu si nechat zaslat palubní vstupenku formou SMS, MMS nebo e-mailem, v závislosti na typu telefonu, který vlastní.

Je logické, že také moderní mobilní přístroje mají  svá úskalí a proto je počítáno i s možností, že nastanou problémy, které bude třeba následně řešit. Kdyby se například mobil nebo PDA porouchaly nebo vybily, vždy si cestující může nechat vystavit papírovou palubní vstupenku u samoobslužných kiosků nebo u přepážky letecké společnosti.
 
Na snímcích (odshora dolů):

Palubní vstupenka  v mobilu pro let Frankfurt – Hamburg a  podoba grafického kódu.
Rezervované místo na palubě.  (Žlutá barva označuje místo sedadla pasažéra).
Odbavení na letišti u skeneru.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru