V Německu byly naletezy zbytky římského bojiště ze třetího století.Lokalita, která má být veřejnosti zpřístupněna v pondělí, je prý dokladem toho, že Římané vedli války v hloubi území Germánů ještě dlouho po drtivé porážce římských legií u Teutoburského lesa v roce devět našeho letopočtu. Poté se podle učebnic dějepisu hranice Říma ustálily na Rýnu.

"Senzačním nálezem" je podle německých médií "mimořádně dobře zachovalé" římské bojiště z 3. století našeho letopočtu. Tým pod vedením místní archeoložky Petry Lönneové našel na 600 předmětů, většinou zbraní a jejich částí.

Dolnosaské ministerstvo vědy tvrdí, že jde o "dosud nejlépe zachované antické bojiště, které umožňuje fascinující pohledy do dramatických událostí bojů".

Nález by prý mohl otřást dosavadním obrazem dějin. Další podrobnosti o lokalitě zatím úřady nechtějí sdělovat a archeologové na místě pracují chráněni před veřejností.

Dále čtěte

Za mezník ve střetávání germánských kmenů a Římanů se dosud pokládá slavná bitva u Teutoburského lesa mezi řekami Emže a Vesera na severozápadě Německa.

Tehdy uštědřilo vojsko náčelníka Arminia z germánského kmene Cherusků drtivou porážku římským legiím pod velením Quinta Vara. V bitvě, která zdrtila i stárnoucího císaře Augusta, padlo přes 20.000 Římanů a Řím přišel o podstatnou část Germánie východně od Rýna. Nyní se prý ukazuje, že Římané válčili v hloubi germánského území ještě dvě stovky let poté.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru