T-MobilePondělní oznámení znamená změnu plánů T-Mobilu, který donedávna spuštění UMTS (FDD) odmítal s poukazem na vysoké náklady. Firma nyní provozuje výhradně datovou verzi UMTS (TDD).

"Vidíme, že je po tom poptávka, navíc cena této technologie klesla," vysvětlil změnu šéf společnosti Roland Mahler. V první fázi, která potrvá zřejmě do konce příštího roku, chce společnost novou sítí pokrýt pět největších českých měst.

T-Mobile chce příští rok "zásadně" zvýšit investice do rozvoje sítí. Kromě UMTS hodlá zmodernizovat stávající síť druhé generace GSM a páteřní síť optických kabelů pro přenos velkých objemů dat.

Abychom měli základnu pro budoucí technologie a služby," řekl Mahler. Po UMTS podle něj přijde do tří až čtyř let na řadu čtvrtá generace sítí.

Dále čtěte

Hlasovou i datovou síť UMTS (FDD) v Česku provozuje zatím pouze Telefónica O2. Ta nedávno v souvislosti s uvedením nového iPhonu 3G oznámila, že během dvou let rozšíří pokrytí z Prahy a Brna na zhruba 20 až 30 velkých tuzemských měst. Třetí operátor Vodafone získal licenci na UMTS později a letošní lednový start, který mu ukládala licence, o rok odložil.

Za licence pro UMTS operátoři dohromady zaplatili přes 9,3 miliardy korun.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru