"Jedná se o poměrně závažnou chybu s aplikací Internet Explorer v podstatě se všemi aktuálními verzemi. Pokud navštívíte internetovou stránku zneužívající této chyby, tak může útočník převzít kontrolu nad vaším počítačem," řekl České televizi konzultant ICT Martin Zikmund.

Virus potom udělá nepořádek nejen v počítači uživatele, ale dokáže přečíst vše, co napíše na klávesnici. Tedy například emaily, hesla k emailu, ale také k internetovému přístupu na bankovní konta.

Záplata pro nebezpečný prohlížeč bude podle zpravodajského serveru BBC News k dispozici od čtvrtečního večera 19:00 SEČ. 

Podle odborníků je týdně napadeno zhruba 10 tisíc internetových stránek. Ty tak mohou být pro uživatele Exploreru nebezpečné. V Česku se zatím žádný případ napadení nevyskytl.

Čtěte také:

Nejohroženější je Internet Explorer 7. Ten v současnosti používá největší množství lidí. Riziko napadení existuje i u současné betaverze Exploreru 8.

Odborníci tvrdí, že nejlepší ochranou je navštěvovat jen prověřené internetové stránky a dočasně používat jiné internetové prohlížeče, které i podle Microsoftu nebezpečnou slabinu nemají.

Experti podle České televize vyzývají k největší opatrnosti hlavně při internetových převodech peněz.

Související

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každé pondělí ráno najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru