T-Mobile přichází s prvním mobilním telefonem, který používá operační systém Android od GooglePrvní mobilní telefon s operačním systémem Android od společnosti Google začne mobilní operátor T-Mobile prodávat v Česku nejpozději v polovině února. Informovala o tom agentura ČTK s odvoláním na důvěryhodný zdroj.

Zástupci společnosti nechtěli termín komentovat. Uvedli pouze, že půjde o první čtvrtletí.

Telefon pod označením G1 od výrobce HTC se bude prodávat výhradně u operátorů skupiny T-Mobile. Zatím je k dostání jen v USA a Velké Británii. Vedle Česka telefon zhruba ve stejné době dorazí i na německý, nizozemský, polský a rakouský trh. Na americkém trhu se za měsíc prodalo kolem 300.000 přístrojů.

Čtěte více

Cena by měla být výrazně nižší než u iPhone 3G, který se v tuzemsku začal prodávat v létě. Ceník chce ale operátor zveřejnit až v lednu. V USA se G1 prodává za 179 dolarů.

iPhone zřejmě nepřekoná

G1 zřejmě nebude tak prodejně úspěšný jako iPhone. "V prvních měsících očekáváme prodej v řádu jednotek tisíc kusů," uvedl Miroslav Richter, který má v českém T-Mobile G1 na starosti. V závěru roku by na trh mohly přijít telefony s Androidem od dalších výrobců.

Telefon má dotekový displej, počítačovou klávesnici, internetové připojení Wi-Fi a UMTS a většinu aplikací od Googlu. Mezi jeho službami je i program Google Maps, elektronická pošta Gmail a domácí video YouTube. V době uvedení na trh asi ještě nebude dostupná česká lokalizace softwaru.

Android na trhu tzv. chytrých telefonů konkurovat zavedeným operačním systémům. Nejrozšířenější Symbian má podle analytické firmy Gartner podíl asi 57 procent, následuje software pro BlackBerry s podílem 17,4 procenta a platforma Microsoftu Windows Mobile s 12 procenty trhu.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru