MarsAmerická sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) objevila na Marsu usazeniny uhličitanů. Nález dokládá, že v minulosti byla voda na "rudé planetě" zásaditá nebo neutrální, což je podle čtvrtečního vyjádření amerického Národního ústavu pro letectví a vesmír (NASA) podmínkou vzniku života.

Uhličitany vznikají, když se ve vodě rozpuštěný oxid uhličitý sloučí s vápníkem, se železem nebo s hořčíkem. Pokud je však prostředí příliš kyselé, rychle se rozpadají. Současný objev uhličitanů hořčíku v marsovském kráteru v oblasti Nilli Fosseae ale dokládá, že v době jejich vzniku před 3,6 miliony let zdejší voda kyselá nebyla.

Čtěte také

"Je obtížné žít v kyselém nebo ve slaném prostředí. Naproti tomu neutrální voda představuje menší potíže pro vznik života na mikrobiální úrovni," řekla Bethany Ehlmannová, která data z MRO analyzovala. "(Tato oblast) mohla být velmi mírným, příznivým prostředím pro primitivní život na Marsu," dodala.

Stopy uhličitanů v prachu na jiném místě "rudé planety" objevila letos v červnu i sonda Phoenix. Nález pevných struktur na povrchu podle NASA zvyšuje pravděpodobnost, že podmínky na Marsu kdysi byly přinejmenším v některých oblastech příznivé pro život.

"Jsme potěšeni, že se konečně našly uhličitany, protože poskytují více podrobností o konkrétních podmínkách v průběhu specifických období historie Marsu," řekl Scott Murchie z Johns Hopkins University.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru