shuttle_atlantis_nasa__350x210_.jpgProdej zbylých raketoplánů by mohl přinést potřebné dolary pro americkou kosmickou agenturu, která si musí "utahovat opasek" a už nyní čelí deficitu v rozpočtu na příští generaci raket Ares, jež by podle plánů měly vrátit člověka na Měsíc.

Uváděná cena je jen vyvolávací pro raketoplán Discovery, Atlantis či Endeavour, které od roku 1984 společně uskutečnily 86 misí do kosmu. V ceně je zahrnuto šest milionů dolarů, které bude stát "odstrojení" raketoplánu od toxických a dalších nebezpečných materiálů, jeho příprava na let a přeprava na letiště podle výběru kupce.

NASA zdůrazňuje, že své raketoplány neprodá jen tak leckomu. Zatím oslovuje jen vzdělávací instituce, vědecká muzea a další "vhodné organizace". Kterýkoli z raketoplánů navíc budou moci koupit a vystavovat jen američtí občané, kteří s vesmírným plavidlem dostanou i veškeré pro vesmír uzpůsobené vybavení a příslušenství s výjimkou hlavních motorů.

Dále čtěte

Zájemci musí slíbit, že raketoplán vystaví v klimatizovaném vnitřním prostoru. Šest hlavních motorů bude na prodej zvlášť za zhruba 800 tisíc dolarů za kus včetně dopravného.

Předpokládá se, že se prodají jen dva ze tří raketoplánů a třetí zůstane ve vládních rukou a patrně bude vystaven ve Washingtonu. Od roku 1981, kdy program raketoplánů začal, odstartovalo do kosmu celkem pět raketoplánů. Dva z nich, Challenger a Columbia, zničily v roce 1986 a 2003 katastrofy, které stály život 14 astronautů.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru