Ruský kosmonaut Jurij Lončakov a jeho americký kolega Michael Fincke v úterý během šestihodinové operace v kosmu úspěšně nainstalovali takzvanou Langmuirovu sondu na modul Pirs Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).

Hlavním účelem sondy bude zjistit, proč se vesmírná loď Sojuz letos v dubnu a říjnu nevrátila na Zem podle plánu. Při vstupu do atmosféry se totiž od modulu pro kosmonauty neoddělil modul pro vybavení. Sojuz následně dopadl na zem příliš rychle a několik set kilometrů od plánovaného místa.

Jurij Lončakov je ve volném vesmírném prostoru poprvé, Michael Fincke již popáté. Podle údajů NASA trvala instalace a série údržbářských a pozorovatelských prací přesně 5 hodina 38 minut.

Další zprávy z vesmíru

Vědci z NASA doufají, že elektromagnetická data z Langmuirovy sondy jim pomohou osvětlit důvody, jež vedly k špatnému přistání lodi Sojuz.

Evropa zkoumá vesmírný život 

Kosmonauti  instalovali také zařízení, která má zjišťovat astrobiologické údaje pro projekt Expose-R Evropské vesmírné agentury (ESA). Projekt má za cíl zjistit, zda jsou živé organismy schopny přežít v drsném prostřední kosmického záření. Expose-R se má zaměřit především na záření ultrafialové.

ESA má k dispozici vlastní modul Columbus, na který kosmonauti připevnili schránu se vzorky organických molekul, které se dříve nalezly v jádru komety. Objev byl překvapením, protože se doposud myslelo, že živé organismy nejsou s to drsné vesmírné podmínky ustát. Projekt Expose-R má proto také zjistit, jak se těmto molekulám podařilo přežít.

Vedle toho kosmonauti instalovali na ruský modul Zvězda sondu, která bude sledovat pro ruský projekt Impuls působení plazmového proudu v kosmickém prostředí. Na Zvězdu astronauti instalovali také zařízení identické s tím na Columbu. Celou rusko-americkou akci koordinovala ústředí vesmírných agentur z Hustonu a Koroljovu.

Česká republika je členem ESA od letošního listopadu a do projektů Evproské kosmické agentury se zapojuje prostřednictvím finančních příspěvků. Na rok 2009 přispěje ČR částkou více jak 6,8 milionu eur, přičemž celkový rozpočet ESA na příští rok činí více jak 3 miliardy eur.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru