Nový rok v Ústí nad LabemČeši během silvestrovské noci a v prvních hodinách Nového roku oproti předchozímu roku o něco více volali a posílali textové zprávy. Počet hovorů se zvýšil o 1,1 milionu na celkem 54,9 milionu. Počet SMS zpráv stoupl o několik procent na 36,2 milionu.

Vzrostlo také množství odeslaných obrázkových MMS zpráv, celkově jich Češi poslali 296 000. Údaje ČTK poskytli tři největší tuzemští telefonní operátoři.

Zákazníci operátora T-Mobile poslali o necelé jedno procento více SMS zpráv, celkem téměř 13 milionů.

"Zákazníci začali SMS posílat zhruba v 10:00, nejrušnější hodinou byl čas od 23:45 do 0:45, kdy bylo odesláno téměř 1,8 milionu textových zpráv," uvedla mluvčí firmy Martina Kemrová.

Čtěte také

Novinka: moderní technologie 

Jako jedinému operátorovi klesl T-Mobilu počet uskutečněných hovorů. Přes jeho síť si zavolalo 23,3 milionu lidí, což je pokles o 2,2 procenta. Špička nastala ve druhé čtvrthodině po půlnoci.

Zákazníci společnosti Telefónica O2 během Silvestra roku 2008 a v prvních hodinách letošního roku odeslali více než 14,5 milionu textových zpráv, což je o milion více než loni.

"V čase nejsilnějšího provozu, který byl zaznamenán v poslední hodině starého a v první hodině nového roku, odbavila SMS centra společnosti 1,6 milionu textových zpráv," uvedla pro ČTK mluvčí společnosti Radka Spiesová.

Prostřednictvím sítí Telefóniky bylo uskutečněno téměř 20 milionů hovorů, což je podobné množství jako před rokem. Stejně jako u dalších operátorů byla nejzatíženějším obdobím první hodina po půlnoci, kdy bylo spojeno 2,6 milionu hovorů.

V rámci pevné sítě Telefóniky si během silvestrovského dne zavolalo 2,3 milionu lidí. "Oproti mobilní síti byla špička mezi mezi 10:00 a 11:00 hodinou, kdy v průběhu jedné hodiny proběhlo přibližně 300 000 volání," uvedla Spiesová. Počet hovorů z pevné sítě do zahraničí se přiblížil hranici dvou milionů, nejvíce lidé volali do Německa. Špička byla hodinu před půlnocí, kdy se uskutečnilo více než 160 000 hovorů.

Prostřednictvím nejmladšího mobilního operátora Vodafone lidé během Silvestra uskutečnili 11,6 milionu hovorů, což je stejně jako loni. "Největší špička nastala v první hodině Nového roku, kdy jsme zaznamenali přes 1,5 milionu hovorů," uvedl mluvčí Vodafonu Lukáš Kropík.

Počet odeslaných SMS v síti Vodafone zůstal zhruba na loňské úrovni 8,7 milionu zpráv.

"Letošnímu Silvestru jasně dominovaly modernější technologie v mobilních telefonech. Největší změnou oproti loňsku je fakt, že lidé na Silvestra čtyřikrát více používali internet v mobilu, když přímo v mobilním telefonu odesílali e-maily nebo si prohlíželi webové stránky," uvedl Kropík s tím, že datový provoz na Silvestra vyvrcholil mezi 16:00 a 17:00.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru