Při studiu medicínských otázek spjatých s komerčními lety badatelé zjistili, že výskyt nenadálých zdravotních problémů na palubě letadel je častější, protože letecké dopravy využívá stále více starších lidí a osob s podlomeným zdravím, a lety také trvají déle.

Vědci z amerického ústavu Lahey Clinic Medical Center potvrdili, že sezení v letadle na sedadle u uličky může pomoci předejít potenciální trombóze hlubokých žil či krevním sraženinám. Zjistili také, že 75 procent případů ucpání cévy krevní sraženinou měl na svědomí fakt, že se pasažéři v letadle dostatečně nepohybují a že většinou zmíněné problémy sužují lidi sedící jinde než na krajním sedadle u uličky, protože ti mají tendenci méně se hýbat. 

Dále čtěte

Podle šéfa vědeckého týmu Marka Gendreaua nehraje v této souvislosti žádnou roli, zda pasažér cestuje nejlevnější či nejdražší třídou.

Zjistilo se, že nošení tlakových punčoch riziko krevních sraženin snižuje, konstatuje zpráva uveřejněná v odborném britském časopise The Lancet. Příznivý vliv mají také další rozumná doporučení jako zvýšený příjem tekutin a omezení pití alkoholu a nápojů obsahujících kofein.

Podle studie riziko vzniku krevních sraženin během letu stoupá až čtyřnásobně. Nebezpečí začíná hrozit při letech delších než čtyři hodiny a vrcholí při letech více než osmihodinových.
Související

Komentáře ke článku

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každé pondělí ráno najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru Odebírat