V únoru se stala největší hrozbou rodina trojských koní Win32/PSW.OnLineGames (7,33%). Trojani s keyloggerskými i rootkitovými schopnostmi nejvíce ohrožují hráče počítačových her.

Nejde přitom o žádnou zábavu, ale o tvrdý byznys s odcizenými virtuálními identitami. Na tento zločin využívají autoři hrozeb různorodé techniky sociálního inženýrství a phishingové útoky.

Některé z trojanů, vykrádající údaje z online her, používají na své šíření i vyměnitelná média a jsou poté detekovány jako INF/Autorun (6,44%). Tato hrozba skončila v únoru 2009 na druhém místě. Třetí místo patří novince Win32/Conficker.AA, která začala ohrožovat počítače koncem minulého roku a například vyřadila z provozu stovky počítačů v anglických nemocnicích.

Počítačové hrozby ve světě v únoru 2009 

Červ Win32/Conficker.AA (5,38%) se šíří sdílenými soubory a přenosnými médii, jako jsou USB klíče. Na průnik do počítače využívá nezáplatovaný operační systém a automatické otevírání přenosných médií po připojení či vložení do počítače (autorun.inf). Červ se připojuje na vzdálené počítače a pokouší se zneužít chybu ve službě Server Service. Záplata operačního systému je k dispozici od října 2008, ovšem stále ji neaplikovaly miliony uživatelů.

Win32/Agent (3,67%) zůstává mezi top hrozbami i v únoru. Jde o generickou detekci rodiny infiltrací se schopností vykrádat údaje z počítače. Páté místo v žebříčku globálních počítačových hrozeb patří modifikované verzi červa Win32/Conficker.A. Tato hrozba se však nešíří vyměnitelnými médii jako rozšířenější Win32/Conficker.AA na třetím místě.

Počítače českých uživatelů v únoru masově napadl známý vykradač údajů Win32/Agent (5,68 %). Popularita USB a jiných přenosných médií v Česku podporuje šíření hrozeb, využívajících nástroj autorun.inf v operačním systému MS Windows. INF/Autorun tak patří v Česku čtvrté místo nejčastěji detekovaných infiltrací (2,89 %), Win32/Conficker.AA je desátý (1,38 %). Dlouhodobě se v ČR nejvíce šíří adware, tedy nevyžádaná reklama.

Související

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každé pondělí ráno najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru