Největší z objevených chrámů nedaleko Suezského průplavu zabírá plochu 5600 metrů čtverečních a jeho zdi jsou silné tři metry, upřesnil generální tajemník egyptské Nejvyšší rady pro památky Zahí Havás.

Rytiny na zdech tohoto chrámu mají vztah k Hyksósům, semitským kmenům původem z Asie. Ty vtrhly do Egypta za 12. dynastie faraonů (1991 až 1802 před naším letopočtem) a vládly více než století ze své metropole Avaris v deltě Nilu. Současně existovalo druhé politické centrum ve Vesetu s podrobenými egyptskými panovníky.

"Je vidět postava krále Ramsese I., jak stojí před bohem Set, kterého uctívali Hyksósové. Je to první (nalezené) podobné zobrazení," uvedl šéf archeologické mise Mohamad Abdíl Maksúd.

Hyksósové k podmanění Egypta využili oslabení jeho centrální vlády. Získali převahu i svými zbraněmi. Používali bojové vozy, jízdu na koních, reflexní luky a zakřivené šavle.

Egypťané tak nenáviděli Hyksóse, že když se dostali zpět k moci, tak ničili jejich veškeré památníky a archivy.

Objev, který zahrnuje nápisy o dalších králích a bozích, "otevírá dveře k mnohým tajemstvím té doby a mohl by vést k přepsání historie Sinaje," tvrdí Maksúd.