Mluvčí Facebooku Barry Schnitt ve čtvrtek podle agentury Reuters řekl, že web nyní likviduje útokem způsobené škody. Například zablokováním ohrožených účtů. Schnitt odmítl sdělit, kolik účtů bylo ohroženo.

Hackeři se k heslům dostali prostřednictvím tzv. phishingového útoku, kdy rozeslali  e-maily přátelům uživatelů Facebooku a vyzvali je, aby klikli na odkaz na podvržené webové stránky.

Tyto stránky vypadaly jako domovská stránka Facebooku. Oběti byly vyzvány, aby se znovu k webu přihlásily. Ve skutečnosti se dostaly na stránky kontrolované hackery a nevědomky tak předaly svá hesla. Cílem útoků jsou hlavně krádeže identity a šíření spamu.

Mezi fingované stránky patří www.151.im, www.121.im a www.123.im. Facebook zrušil všechny odkazy na tyto domény..

Cílem útoku je zřejmě rozesílání spamu 

Schnitt sdělil, že se bezpečnostní tým Facebooku domnívá, že hackeři zamýšleli shromaždit velký počet  osobních údajů a později je použít k posílání spamu nabízejícího falešná léčiva a další zboží členům Facebooku. Facebook se bránil téměř identickému útoku už před dvěma týdny, řekl mluvčí.

Facebook a jeho rival, komunitní síť MySpace, vyžadují, aby odesilatelé zpráv uvnitř sítě byli její členové. Kvůli tomu mají uživatelé tendenci být mnohem méně podezíraví ke zprávám, které obdrží..

Hackeři použili phishingový útok už v loňském roce k šíření nebezpečného viru známého jako Koobface. Ten byl stažen do počítačů uživatelů Facebooku ve chvíli, kdy klikli na link v e-mailu, který se tvářil, jako zpráva od přítele z Facebooku.

Související

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každé pondělí ráno najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru