Seznam nejpozoruhodnějších živočichů a rostlin sestavil Mezinárodní ústav pro výzkum živočišných a botanických druhů (IISE) na Arizonské státní univerzitě a mezinárodním výborem taxonomů, biologických expertů zabývajících se klasifikací organismů.

Do nejpozoruhodnější živočišné a rostlinné desítky zařadili vědci také kávovníkovou rostlinu bez kofeinu z Kamerunu, bakterie žijící v laku na vlasy, kterou vypátrali japonští vědci, obří palmu z Madagaskaru, která rozkvete a uhyne, a tmavěmodrou rybku z korálových útesů rodu Pomacentridae.

Živočišný "Top Ten" uzavírá hlemýžď se skořápkou svinutou kolem čtyř os, který byl objeven ve vápencových kopcích v Malajsii, nejdelší hmyz na světě z Bornea o délce 56,7 centimetru, který vypadá jako větvička, a zkamenělý exemplář nejstaršího známého živorodého obratlovce ze Západní Austrálie.

Entomolog a ředitel IISE Quentin Wheeler zastává názor, že seznam pomohl zábavným způsobem soustředit pozornost na biodiverzitu a důležitost přírodovědných muzeí či botanických zahrad.

 

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru