Kvůli dopadům hospodářské krize Evropská komise tuto středu navrhla dočasně zrušit povinnost, podle které členské země musejí spolufinancovat projekty placené z fondů Evropské unie. Komise o tom informovala na svých webových stránkách. Výjimka se má týkat letošního a příštího roku.

Brusel rovněž navrhuje ve spolupráci s finančními ústavy, zejména Evropskou investiční bankou (EIB), vyčlenit půl miliardy eur (asi 13,4 miliardy Kč) na poskytování takzvaných mikroúvěrů. Z rozpočtu EU by se na tyto účely mělo přesunout 100 milionů eur.

"Tyto mikroúvěry podpoří ty, kdo jsou vystaveni riziku, že nezískají finanční prostředky na založení firmy, jako jsou lidé, kteří nedávno přišli o práci, a posílí zaměstnanost v mikropodnicích, které čelí krizi úvěrového trhu," uvedla EK v prohlášení.

Chceme zrychlit dotační proces

Právě zhoršení přístupu k úvěrům je jedním ze znatelných dopadů krize, na který upozorňují experti i podnikatelé. Nejhorší hospodářská krize v dějinách EU se projevuje i nárůstem nezaměstnanosti. Podniky omezují svou výrobu či uzavírají provozy. Velký tlak je vyvíjen i na veřejné finance. Může být proto těžší hledat v rozpočtech peníze potřebné na spolufinancování unijních projektů.

U prostředků z Evropského sociální fondu (ESF) proto EK navrhuje, aby se povinnost přidávat k unijním penězům ještě prostředky z národních rozpočtů pro roky 2009 a 2010 zrušila. Na základě současných pravidel totiž státy nemohou počítat s tím, že z unijních peněz bude financován celý projekt. Musí se samy zapojit - v závislosti na fondu a ekonomických podmínkách dané země přispět 15 až 30 procent z celkových nákladů na projekt.

"Například zrychlujeme přísun miliard eur na podporu, kterou EU poskytuje na rekvalifikaci v rámci Evropského sociálního fondu, který již každoročně pomáhá více než devíti milionům lidí nalézt práci," uvedl předseda EK José Barroso.

Návrhy obsahují také závazek, aby EU zajistila v rámci bloku alespoň pět milionů míst v učňovském vzdělávání pro mladé lidi. Komise také navrhuje podporovat krátkodobé práce a odborné vzdělávání.

V Bruselu se rozhodne

"Tato krize začala ve finančním sektoru, ale její dopady nyní pociťují všichni," prohlásil český eurokomisař Vladimír Špidla, pod něhož v Evropské komisi spadá oblast sociálních věcí a zaměstnanosti. "Zejména se musíme zaměřit na zajištění práce pro mladé lidi: nesmíme dovolit, aby promeškali svůj vstup na trh práce," podotkl také v prohlášení.

Návrhy budou předloženy členským zemím k posouzení na summitu, který se uskuteční 18. až 19. června v Bruselu. "Vyzývám Evropskou radu, aby tento ambiciózní plán podpořila," uvedl Barroso. Týdeník European Voice nicméně ještě před oficiálním zveřejněním návrhů komise upozornil, že se jedná o kontroverzní plány, o nichž je možné v řadě metropolí EU čekat rozsáhlou debatu.