V neděli se ponořila robotická ponorka Nereus do hloubky 10 902 metrů, aby prozkoumala Mariánský příkop v západním Tichém oceánu. Ponorka sestoupila až do nejhlubší rozsedliny příkopu, známé jako Challenger Deep, a strávila tam více než 10 hodin, aby sledovala místo, které je od mořské hladiny vzdálenější než vrcholek Mount Everestu.

Pro tuto expedici musel výzkumný tým nechat postavit novou, dálkově ovládanou ponorku, která je schopna ponořit se do této hlouky, přitom přenášet obraz a sbírat vzorky.

Nedělní robinzonáda představuje v současnosti nejhlubší ponor na světě. Žádná podobná zařízení, která by něco takového dokázala, nejsou momentálně v provozu.  Současně jde o první zařízení, které zkoumá Mariánský příkop od roku 1998. Zatím výzkumníci uvolnili pro veřejnost pouze jeden obrázek, který ukazuje robotickou paži ponorky nabírající usazeniny.

robotická ponorka Nereus pod vodou„Hybridní" ponorku mohou výzkumníci dálkově ovládat z paluby lodi pomocí lehkého kabelu, nebo může být přepnuta do autonomního režimu, v němž se může svobodně pohybovat v oceánu.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru