Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) ve středu oznámil, že povolil očekávaný start raketoplánu Endeavour. Datum jeho vypuštění stanovil na 13. června. Na palubě vesmírného korábu mířícího k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) bude sedmičlenná posádka.

Start je naplánován na 13:17 SELČ (07:17 místního času) z Kennedyho vesmírného centra nedaleko Mysu Canaveral na Floridě. Pokud se start Endeavouru neuskuteční do 15. června, třeba kvůli špatnému počasí, bude dalším termínem až 12. červenec.

Cílem šestnáctidenní mise Endeavouru je instalace poslední části japonské laboratoře Kibo, platformy pro provádění pokusů ve vesmírném vzduchoprázdnu.
Endeavour také dopraví na ISS nového člena posádky Američana Tima Kopru, který vystřídá Japonce Kiočiho Wakatu. Ten se zpět na Zemi dopraví na palubě Endeavouru.

Endeavour byl již minulý měsíc připraven k rychlému startu, aby případně pomohl posádce raketoplánu Atlantis, kdyby měla vážné potíže v průběhu své tehdejší riskantní mise. Při misi posádka opravila a zmodernizovala Hubbleův dalekohled a vrátila se úspěšně na Zemi.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru