Dvojice astronautů z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) dnes zahájila výstup do volného kosmu, při kterém nainstaluje na ruský servisní modul Zvezda kotvící port. Pobyt ve volném prostoru by měl trvat asi pět a půl hodiny.

Rus Gennadij Padalka, který je velitelem stanice, s americkým kolegou Mikem Barrattem opustili přechodovou komoru ISS v 09:52 SELČ. Jejich výstup se oproti plánům asi o 30 minut opozdil, protože operační středisko na Zemi zjistilo, že jejich skafandry vykazují vysoké hodnoty oxidu uhličitého.

Vysoká koncentrace tohoto plynu může způsobit závratě, nevolnosti a další problémy. Astronauti se však cítili dobře a pozemní kontrola vyhodnotila, že údaje nepředstavují zdravotní riziko.

Dvojice kromě přístavního portu nainstaluje anténu, která pomůže s uchycením vědeckého modulu. Ten by měl ke stanici dorazit v listopadu. Práci astronautů je možné sledovat v internetovém vysílání NASA TV.
Pro Padalku, který je veteránem bývalé vesmírné stanice Mir, je dnešní pobyt ve volném prostoru sedmý. Američan je mimo palubu stanice poprvé.

Posádka ISS se v květnu rozrostla ze tří na šest členů. V sobotu 13. června by měl z Kennedyho vesmírného centra na Floridě odstartovat raketoplán Endeavour, který na orbitální komplex dopraví nového člena posádky Američana Tima Kopru. Ten vystřídá Japonce Kiočiho Wakatu.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru