Pravděpodobnost, že dojde ke kolizi modré planety s jejími nejbližšími "sousedkami", je podle nich ale malá a navíc se neodehraje dříve než za miliardu let. Píší to podle serveru BBC News v aktuálním vydání časopisu Nature.

Dlouhou dobu se astronomové domnívali, že dráhy planet jsou přesně předvídatelné. Před 20 lety v jejich trasách ale zjistili drobné výkyvy. Laskarův tým nyní vypočítal, že tato kolísání mohou během několika milionů let vést až k tomu, že se dráhy vnitřních planet sluneční soustavy překryjí.

Odborníci vytvořili přes 2500 počítačových simulací. Jedna z nich ukázala, že Venuše a Mars mohou narazit do Země. "Bude to znamenat naprostou devastaci," popsal následky takového střetu Laskar. "Planeta se pohybuje rychlostí deset kilometrů za sekundu - desetkrát rychleji, než je rychlost kulky - a Mars je samozřejmě mnohem masivnější než kulka," podotkl.

Výpočty také naznačují možnost budoucí srážky Merkuru s Venuší. Tento scénář by ale Zemi nijak výrazně nepoznamenal. "Pokud tu někdo bude za několik miliard let, uvidí světelnou explozi na obloze a dvě planety se spojí," nastínil francouzský astronom průběh této varianty. "Nová planeta bude o něco větší než Venuše a solární systém bude po této kolizi o něco málo pravidelnější, ale oběžná dráha Země nebude dotčena," dodal.
Další možností je, že se Mars přiblíží k Jupiteru. Jeho obří gravitace pak "rudou planetu" odmrští ven ze sluneční soustavy, spočítali astronomové.