Na celém území Spojených států skončí v pátek analogové televizní vysílání. Dvakrát odložená celoplošná digitalizace se týká zhruba 14 milionů amerických domácností, které jsou závislé na pozemním vysílání. Ostatních téměř 100 milionů domácností přijímá signál prostřednictvím kabelu nebo satelitu, a přechod na digitální formu se jich tak nijak nedotkne.

Uvolněné frekvence vláda prodala za 20 miliard dolarů telekomunikačním společnostem, které díky nim budou moci nabízet nové služby spojené zejména s vysokorychlostním internetem. Na části vln má také začít fungovat nová komunikační síť pro instituce zajišťující bezpečnost a pomoc v tísni.

Na pořízení set-top boxů, které na americkém trhu vyjdou na 50 až 80 dolarů (1000 až 1600 korun), dostali Američané od vlády 40 dolarů. Každá rodina měla nárok na poukázku s příspěvky na dva set-top boxy.

Peníze ve federálních fondech ale loni koncem roku došly, stejně jako zásoby konvertorů. Vláda tak byla nucena požádat Kongres, aby už oznámený termín celoplošné digitalizace přesunul ze 17. února na 12. června. Původně byl ovšem přechod plánovaný už na rok 2006.

Podle průzkumu společnosti Nielsen z konce května není na přechod na digitál stále připraveno 2,8 milionu amerických domácností. Jsou to vesměs senioři, lidé, kteří nemluví anglicky, chudé rodiny a diváci z odlehlých venkovských oblastí.

S přechodem k digitální televizi roste zájem o kabel a satelit 

Televizní stanice, které šíří program pomocí pozemních vysílačů, předpokládaly, že po digitalizaci někteří diváci odhlásí placený kabelový příjem a vrátí se k bezplatnému pozemnímu vysílání. Místo toho ale vzrostl zájem o kabelovou a satelitní televizi. Za uplynulý rok přešlo na tuto formu vysílání pět procent domácností. Po přechodu na digitální vysílání očekává odvětví placené televize dalšího půl milionu předplatitelů.

Prodej televizorů schopných digitálního příjmu vzrostl za tři roky na trojnásobek. Jen letos se předpokládá, že se v USA prodá těchto přístrojů rekordních 34,5 milionu.

Spojené státy jsou na severoamerickém kontinentu v digitalizaci nejdál. Kanada se na ni chystá v srpnu 2011 a Mexiko až koncem roku 2015.

V Evropě byla průkopníkem digitální televize Británie, která s ní začala před 11 lety. Zcela bez analogového vysílání už jsou Lucembursko a Nizozemsko. Českou republiku to čeká v polovině roku 2012.

 

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru