Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dal dnes zelenou sobotnímu startu raketoplánu Endeavour, jehož sedmičlenná posádka má během šestnáctidenní mise na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) nainstalovat poslední část japonské laboratoře Kibo. Pro orbitální komplex to bude dosud největší zatěžkávací zkouška, protože naráz na jeho palubě bude 13 lidí.

Chystaný start by nemělo zhatit ani počasí. "Počasí pro start vypadá opravdu velmi dobře," uvedla podle serveru space.com meteoroložka NASA Kathy Wintersová. Podle ní je pravděpodobnost 90 procent, že v plánované době startu v 13:17 SELČ budou nad floridským mysem Canaveral panovat dobré povětrnostní podmínky.

Pokud by Endeavour nemohl odstartovat v sobotu, může se o to pokusit ještě v neděli nebo v pondělí. Na oba tyto dny je předpověď také příznivá.

Vedle poslední části modulu Kibo dopraví raketoplán na ISS také nové sady baterií a další zařízení, které astronauti nainstalují během pěti plánovaných výstupů do volného prostoru. Vystřídá se také jeden člen stálé posádky komplexu; Japonce Koičiho Wakatu nahradí Američan Timothy Kopra, který přiletí s Endeavourem.

Na ISS letos poletí ještě jeden vesmírný turista - čtěte ZDE

Astronauti na ISS si připili vodou z recyklované moči - čtěte ZDE

Stálá posádka ISS vzroste koncem května na dvojnásobek - čtěte ZDE

Bude to první cesta raketoplánu na ISS od květnového rozšíření stálého osazenstva stanice ze tří kosmonautů na šest. Poprvé tak na orbitálním komplexu bude najednou 13 lidí.

"Vůbec netuším, jaké to bude," řekl velitel Endeavouru Mark Polansky, který má za sebou už dva lety do kosmu. "Bude to jako mít u sebe široké příbuzenstvo na prázdniny a přijede na hodně dlouhou dobu... a přiveze si s sebou všechny své věci," žertoval o nadcházející misi vedoucí letu Endeavouru Mike Moses.

Vůbec prvně se na ISS také sejdou zároveň dva Kanaďané - Robert Thirsk, který je tam již od května, a jeho kolegyně Julie Payetteová.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru