Jména se registrují na principu "kdo dřív přijde, ten dřív bere", takže si kdokoli může zaregistrovat jméno kohokoli, pokud je stále volné, což je praktika známá jako cybersquatting. To později otevírá možnost prodat zaregistrovanou adresu právoplatnému uživateli, který by chtěl získat své jméno zpět.

Během prvních patnácti minut od zpřístupnění služby bylo rozebráno 500 tisíc adres. Cybersquatteři byli rychlí, takže krátce poté se například kdokoli, kdo naklepal adresu: www.facebook.com/princecharles dostal na internetový profil jistého Charlieho Nordholma z Havaje. Cybersquatteři také "ulovili" taková jména jako název dívčí kapely Girls Aloud či firmy Rolls-Royce.

Promptně naopak zareagoval šéf britských konzervativců David Cameron, který si stihnul zabrat vlastní jméno a své stránky si pojistil také Buckinghamský palác.
Nový systém, který už nabízejí například sociální sítě MySpace a Twitter, uživatelům usnadňuje hledání a sdílení online profilů tím, že jim dají unikátní adresu — například www.facebook.com/joebloggs. Původně měly přidělené adresy s řetězcem náhodných čísel.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru