Britským mužům hrozí kvůli jejich nedbalosti o 40 procent vyšší nebezpečí úmrtí na rakovinu než ženám. A berou-li se v úvahu jen formy rakoviny, jimiž trpí obě pohlaví, tedy bez rakoviny prostaty a prsu, je toto riziko o 70 procent vyšší. Uvádí se to v nově zveřejněné společné studii tří britských zdravotnických institucí.

Její autoři za hlavní příčiny označují životní styl mužů, jejich časté nedbání na první projevy nemoci, méně časté návštěvy u lékaře a neochotu se jim svěřovat.

Proč jsou muži jiní? 

"Zkoumali jsme, jak různé typy rakoviny postihují obě pohlaví, a protože není biologický důvod, proč by mužům hrozilo větší nebezpečí než ženám, byli jsme těmito rozdíly překvapeni," řekl jeden z autorů studie, profesor David Forman.

Muži jsou podle něho známí tím, že se nestarají o své zdraví tolik jako ženy. "To, co vidíme v této studii, je možná odrazem tohoto postoje. Znamená to, že muži jsou méně ochotní měnit svůj způsob života, aby snížili riziko nemoci, a jít k doktorovi, když se objeví její příznaky," řekl Forman.

Další spoluautor studie Alan White řekl, že materiál ukazuje, že muži si většinou neuvědomují, že kromě tabáku přispívá k možnému vzniku rakoviny a k předčasnému úmrtí i nadváha, silná konzumace alkoholu, nevyrovnaný stravovací režim a výskyt podobné nemoci u jeho předků.

Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru