Z amerického Mysu Canaveral na Floridě ve čtvrtek (v noci na pátek SELČ) odstartovala raketa bez lidské posádky, jež nese dvě sondy k Měsíci. Informovaly o tom světové agentury. Sondy mají pomoci s přípravou návratu člověka na Měsíc.

Jedna má kolem Měsíce dlouhodobě obíhat a mapovat jeho povrch, druhá má na něj dopadnout a zkoumat případnou přítomnost vody. Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) si od této mise slibují nové informace o nejbližším sousedu Země. Letos uplyne 40 let od okamžiku, kdy se po Měsíci prošel první člověk, americký kosmonaut Neil Armstrong. Naposledy na něm americká posádka přistála v roce 1972.

Sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) bude kroužit kolem Měsíce a vytvářet podrobné mapy jeho povrchu, které by posloužily k vyhledání vhodného místa pro přistání lidské posádky. Sonda Lunar Crater Observation and Sensing Satellite (LCROSS) má zjišťovat, zda se ve stinných kráterech i jižního pólu Měsíce neskrývá nějaká forma ledu.

NASA doufá, že nynější misi, plánovanou na přibližně jeden rok, nebudou provázet problémy, jaké poznamenaly pokusy o start raketoplánu Endeavour k Mezinárodní vesmírné stanici. Ten byl ve středu znovu odložen, protože při plnění nádrží raketoplánu palivem byl opět zaznamenán únik tekutého vodíku.

Nový prezident Barack Obama nařídil všechny současné projekty NASA s účastí lidských posádek přezkoumat co do jejich nákladů a možných přínosů.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru