Jeskyně o rozloze 4000 metrů čtverečních byla pohřbena pod desetimetrovým nánosem písku pouště u předjordánského města Jericho. Byla vykopána zhruba před 2000 lety a využívána asi pět set let, uvedl archeolog Adam Zertal.

Hlavní sál jeskyně je vysoký tři metry a jeho strop podpírají dvě desítky sloupů. V jeho zdech jsou vyryty různé symboly včetně křížů z doby kolem roku 350 a také symboly římských legionářů.

Zertalův tým z univerzity v Haifě objevil místo před třemi měsíci, když sestavoval podrobnou archeologickou mapu oblasti. "Spatřili jsme díru v zemi... sestoupili jsme dolů a objevili tuhle obrovskou jeskyni, původně kamenolom, vybudovaný jedinečným způsobem sál za sálem," popsal Zertal.

Badatelé jsou přesvědčeni, že kámen byl používán na stavbu budov a kostelů v regionu, přesto je ale zapotřebí ještě důkladný výzkum.

Místo by se mohlo v budoucnu stát jednou z největších podzemních lokalit navštěvovaných turisty ve Svaté zemi, poznamenal Zertal.

Svatou zemí se především ve středověku označovala Palestina jako území spjaté s biblickými událostmi, zejména s životem a smrtí Ježíše. V širším smyslu zahrnuje celé území dobyté ve východním Středomoří křižáky se symbolickým centrem v Jeruzalémě.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru