Jeskyně o rozloze 4000 metrů čtverečních byla pohřbena pod desetimetrovým nánosem písku pouště u předjordánského města Jericho. Byla vykopána zhruba před 2000 lety a využívána asi pět set let, uvedl archeolog Adam Zertal.

Hlavní sál jeskyně je vysoký tři metry a jeho strop podpírají dvě desítky sloupů. V jeho zdech jsou vyryty různé symboly včetně křížů z doby kolem roku 350 a také symboly římských legionářů.

Zertalův tým z univerzity v Haifě objevil místo před třemi měsíci, když sestavoval podrobnou archeologickou mapu oblasti. "Spatřili jsme díru v zemi... sestoupili jsme dolů a objevili tuhle obrovskou jeskyni, původně kamenolom, vybudovaný jedinečným způsobem sál za sálem," popsal Zertal.

Badatelé jsou přesvědčeni, že kámen byl používán na stavbu budov a kostelů v regionu, přesto je ale zapotřebí ještě důkladný výzkum.

Místo by se mohlo v budoucnu stát jednou z největších podzemních lokalit navštěvovaných turisty ve Svaté zemi, poznamenal Zertal.

Svatou zemí se především ve středověku označovala Palestina jako území spjaté s biblickými událostmi, zejména s životem a smrtí Ježíše. V širším smyslu zahrnuje celé území dobyté ve východním Středomoří křižáky se symbolickým centrem v Jeruzalémě.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru