Ve své zprávě to uvádí Mezinárodní unie pro uchování přírody (UICN) se sídlem ve Švýcarsku. Za hlavní příčinu označuje nadměrný lov.

Z 64 druhů žraloků a rejnoků, které tato instituce studovala, hrozí podle ní vyhynutí 32 procentům. U druhů žijících na širém moři se to týká 52 procent.

"Žraloci na širém moři zůstávají prakticky nechráněni," řekla jedna z autorek studie Sonja Forhamová. Podle ní je vzhledem ke zranitelnosti a dlouhým migračním trasám oceánských žraloků nutné vypracovat mezinárodní koordinovaný plán jejich ochrany.
Na světě se ročně uloví asi 100 milionů žraloků. Jsou loveni pro maso a pro své ploutve, z nichž se dělá polévka zvlášť oblíbená v Asii.

Autoři studie v této souvislosti zvlášť důrazně odsuzují to, že uloveným žralokům jsou mnohdy uřezávány ploutve, načež jsou žraloci házeni zpátky do vody, kde nutně hynou. Tato praxe byla sice ve většině světových vod zakázána, ale úsilí o respektování zákazu je slabé, konstatuje UICN.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru