Podle agentury Reuters ho našli pomocí laseru. Badatelům se prý podařil ale i další senzační objev. Při zkoumání hrobu svatého Pavla přišli na úlomky kostí z prvního či druhého století.

"V kamenném sarkofágu, který nebyl nikdy předtím otevřen, byly s pomocí sondy zavedené dovnitř malým otvorem objeveny zbytky kostí," řekl v neděli papež Benedikt XVI. Stáří kostí pak určily testy.

"Zdá se, že se dá bezpochyby říct, že se opravdu jedná o ostatky apoštola Pavla," uvedl dojatý papež při ceremonii, která ukončila rok věnovaný tomuto světci. Rok měl připomenout 2000 let od jeho narození. Akce se konala den před svátkem Petra a Pavla.

Fotografii objevené fresky v neděli otiskly na své titulní stránce vatikánské noviny Osservatore Romano. Na malbě je tvář muže se svraštělým čelem a špičatou černou bradkou, která je v jasně žlutém kruhu. Pozadí je červené.

Laser objevil obraz pod nánosy bahna 

nejstarší obraz sv. PavlaOdborníci pontifikální komise pro svatou archeologii objevili nástěnný výjev 19. června v katakombě svaté Tekly v Římě. Přišli na něj za použití laseru. Museli odstranit nánosy bahna a kusy vápence. V dobách raného křesťanství se v katakombách pod Římem pohřbívalo a zdi se zdobily náboženskými výjevy.


Pavel se narodil ve městě Tarsos jako Saul, říká se mu také Šavel. Dostal dobré vzdělání a byl vychován v židovské víře. Při pronásledování křesťanů na cestě do Damašku byl náhle oslepen jasným světlem a slyšel hlas: "Saule, proč mě pronásleduješ?" Přijal pak křesťanskou víru, kterou začal šířit. Počítá se k apoštolům a považuje se za autora většiny listů v Novém zákoně. Zemřel v Římě, kde byl zřejmě roku 67 sťat.  

Podle křesťanské tradice byli Pavel a Petr pohřbeni v katakombě. Poté byli přeneseni do baziliky, která vyrostla na jejich počest. Po staletí se věřilo, že jejich ostatky jsou pochovány vedle oltáře.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru