V úterý začne digitální vysílání ČT z vysílačů Jihlava - Javořice a Vimperk - Mařský vrch. Testování začíná už v pondělí.

Nové digitální vysílače pokryjí poměrně rozsáhlé oblasti. V případě Javořic jde o Jihlavsko a zčásti Jindřichohradecko, Pelhřimovsko, Havlíčkobrodsko, Žďársko a Třebíčsko. Diváci zde Českou televizi naladí na 33. kanálu.

Signál z Mařského vrchu pak na 49. kanálu pokryje zhruba tři čtvrtiny Jihočeského kraje - tedy oblast v okolí Vimperku, Horažďovic a Českých Budějovic a nově rozšíří dostupnost veřejnoprávního multiplexu o části Prachaticka, Strakonicka a Písecka.

Souběžně s digitálním signálem, zde poběží také analogový. Analogový vysílač ve Vimperku se vypne v červnu příštího roku a v květnu roku 2011 skončí také vysílač Javořice.


Další nové vysílače šířící program čtyř kanálů ČT zahájí provoz ještě během léta. Jde o Ještěd v Liberci, Mezivrata ve Voticích a Černou horu v Trutnově.

Programy ČT vysílají v digitální síti 1, která je vyhrazená veřejnoprávnímu multiplexu. Jeho pokrytí na území České republiky nyní dosahuje okolo 66,6 procenta. Do podzimu letošního roku by to mělo být podle manažera programu digitalizace České televize Pavla Hanuše okolo 75 procent.

 

Posiluje i multiplex 2

Druhý digitální multiplex je zaplněn velkými soukromými stanicemi, jako jsou Nova, Prima či TV Barrandov. Jeho pokrytí dosahuje 59,4 procenta. Právě v pondělí začal program tohoto multiplexu nově šířit vysílač Klínovec, zatím na 66. kanálu, po uvolnění kmitočtu přejde na 35. kanál. K definitivnímu vypnutí analogového vysílání z této lokality by mělo dojít v záží 2009 s výjimkou vysílače malého výkonu TV Nova, který může vysílat až do listopadu 2011.

Na třetí digitální síti, která pokrývá 45,9 procenta ČR, vysílají například Óčko či Z1. Zbylá čtvrtá síť v režii Telefóniky O2, pokrývá 26,6 procenta ČR.

Proces digitalizace začal v roce 2005 a plně digitální vysílání na celém území ČR by mělo začít 30. června roku 2012. V té době by se měly také vypnout poslední analogové vysílače na Zlínsku a Jesenicku.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru