Zvažujete, že odejdete za prací do zahraničí? Pak byste spíše než na Západ měli zamířit na Východ. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu britské banky HSBC, podle něhož si nejvíce vydělají cizinci v Rusku. Podle průzkumu přesahuje roční příjem plné třetiny z nich 250 tisíc dolarů (zhruba 4,6 milionu korun). Slušné peníze si vydělají cizinci také v Hongkongu, kde na čtvrt milionu dolarů ročně dosáhne 27 procent lidí ze zahraničí, o procento méně pak v Japonsku.

Naopak nejhůře jsou cizinci placeni v Austrálii a v Belgii, kde zhruba dvě třetiny z nich nedosáhnou na roční plat ve výši sto tisíc dolarů.

Průzkum HSBC, který se uskutečnil letos od února do dubna mezi více než 3100 cizinci pracujícími ve 26 státech a ve 29 odvětvích, sledoval kromě výše platu ještě další tři kritéria - výši úspor, nákup luxusních předmětů a sumu, kterou mohou dotázaní každý měsíc volně disponovat podle svého uvážení, tedy takzvaný disponibilní důchod.

Po sečtení všech kritérií se nejlépe cizincům žije právě v Rusku, dále v Kataru a Saúdské Arábii. Co se týče samotné výše ročního příjmu, skončila Saúdská Arábie až třináctá. Vítězí ale naopak v kategorii nejvyšších úspor. Jedničkou v kategorii disponibilního důchodu se stal Katar. Nejvíce luxusního zboží si pak dopřávají cizinci v Bahrajnu.

Rusku k celkovému prvenství pomohl především fakt, že cizinci tu nejen vydělají hodně peněz, ale jsou také schopni hodně ušetřit. "Pracovat v Rusku znamená platit nižší daň z příjmu a žít na vyšší úrovni. Navíc je tu méně dotěrná vláda," uvedl ve zprávě HSBC jeden z respondentů žijících v Rusku.

Výše disponibilního důchodu cizinců v Rusku umožňuje většině z nich najmout si alespoň jednu služebnou. Naopak v kategorii nákupu luxusního zboží obsadilo Rusko až patnácté místo.

Vítězství Ruska je pro některé cizince ze Západu velkým překvapením. Jak připomíná deník Vedomosti, Rusko se v očích Západu "těší" pověsti země, kde životní podmínky skýtají nejméně pohodlí. Moskva navíc tradičně patří k nejpředraženějším metropolím na světě.

Hospodářská krize sice přiměla ruské firmy nahrazovat zahraniční experty domácími odborníky, i tak je ale v zemi dost cizinců. "V Rusku chybí konkurence téměř ve všech odvětvích. Lidé, kteří sem odejdou za prací, by se doma prosazovali mnohem hůře, a proto v Rusku zůstávají," myslí si Luc Jones z personální agentury Antal.

Z průzkumu britské banky také vyplývá, že 63 procent lidí pracujících v zahraničí není kvůli současné hospodářské krizi schopno ušetřit tolik peněz jako dříve. Nejvíce se krize podepsala na úsporách cizinců žijících v Rusku, Spojených státech a v Japonsku, kde ji pociťuje přes sedmdesát procent respondentů.

Mezi hodnocenými 26 zeměmi zůstala Evropa pozadu. Nejlépe po součtu všech čtyř kritérií dopadlo Švýcarsko, které skončilo dvanácté. Zabodovalo zejména v kategorii výše měsíčního platu, v níž skončilo sedmé těsně za Spojenými státy. Více než 250 tisíc dolarů ročně si vydělá čtvrtina cizinců v zemi.

Ideální finanční lokalitou jsou podle výsledků průzkumu Spojené arabské emiráty. Téměř 90 procentům lidí, kteří do země přišli za prací, se výrazně zvýšila částka, s níž mohou volně disponovat. Za ubytování tu sice cizinci zaplatí více než v zemi, odkud přišli, výrazně ale ušetří například na dopravě.

Kde se žije cizincům nejlépe

Pořadí zemí *
1. Rusko
2. Katar
3. Saúdská Arábie
4. Hongkong
5. Spojené arabské emiráty
6. Singapur
7. Japonsko
8. Bahrajn
9. Indie
10. Malajsie
11. Čína
12. Švýcarsko
13. Jihoafrická republika
14. Vietnam
15. Thajsko
16. Mexiko
17. Spojené státy americké
18. Brazílie
19. Velká Británie
20. Nizozemsko
21. Kanada
22. Belgie
23. Německo
24. Rakousko
25. Španělsko
26. Francie

* Žebříček byl sestaven na základě čtyř kritérií - výše ročního příjmu, výše úspor, nákup luxusního zboží
a disponibilní důchod.


Okázalý luxus pro vyvolené
Roční příjem třetiny cizinců pracujících v Rusku převyšuje 250 tisíc dolarů. Většina Rusů si může nechat zdát o desetině. Na snímku Mezinárodní byznys centrum v Moskvě.
foto: Profimedia