Tenhle spor vyvolával víc úsměvů než obav, ale u soudu si nemůžete být nikdy ničím tak docela jisti. Proto si nejspíš Telefonika O2 oddechla.

Rychlé připojení k internetu je služba, která patří všem, stejně jako internet sám, konstatoval soud ve sporu mezi telekomunikační firmou a člověkem, který si nárokoval právo být uznán jako vynálezce ADSL. Tedy technologie, díky níž má většina lidí v Česku rychlé připojení k internetu.

Městský soud v Praze zamítl žalobu údajného vynálezce tohoto připojení Marka Hájka na Telefóniku O2. Hájek tvrdil, že O2 porušuje jeho patentová práva při poskytování služeb ADSL, a po firmě požadoval odškodnění až 18 miliard korun. Agentuře ČTK verdikt potvrdil mluvčí O2 Martin Žabka.

Hájek si v roce 1998 nechal patentovat způsob připojení k internetu, který výhodněji využíval služeb vytáčeného připojení tehdejšího Telecomu. Podle odborníků tak ale nic nového nevynalezl, navíc podle serveru Mobil.cz již před třemi lety Úřad průmyslového vlastnictví rozhodl, že patent se na ADSL nevztahuje. Proti rozsudku se chce Hájek odvolat.

Odborník žasne, laik se diví 

"Celý pokus pana Hájka je již pozorně a s velkým údivem sledován odborným světem. O2 si je jistá, že tento absurdní spor nemůže skončit jinak než neúspěchem spekulativního nároku," dodal Žabka.

ADSL je v současnosti v tuzemsku nejrozšířenějším způsobem vysokorychlostního připojení k internetu, který využívá kolem 700.000 zákazníků. Největším poskytovatelem je Telefónica O2.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru