Evropská raketa Ariane 5 vynesla ve středu večer úspěšně z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně na oběžnou dráhu kolem Země doposud největší komerční komunikační satelit. Informovala o tom agentura Reuters.

Ariane 5 odstartovala z Kourou na severovýchodním pobřeží Jižní Ameriky v 19:52 SELČ a družici TerreStar-1 navedla na orbitu 26 minut po zážehu motorů.

Člověk se začíná vracet na Měsíc. NASA poslala přípravné sondy - čtěte ZDE

Japonsko "uklidí" vysloužilou sondu. Rozbije ji o Měsíc - čtěte ZDE 

Satelit váží 6,9 tuny a následujících 15 let by měl zajišťovat datové spojení pro USA a Kanadu, poznamenala agentura DPA. Zařízení má zajišťovat hybridní telekomunikaci pro satelitní a mobilní telefony.

Letos je naplánováno ještě dalších šest letů Ariane 5. V květnu tato evropská raketa vynesla do kosmu největší infračervený teleskop na světě Herschel a satelit Planck, které mají vědcům pomoci získat nové poznatky o vzniku vesmíru.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru