Asi 800 stránek nejstarší dochované křesťanské Bible se podařilo digitalizovat a umístit na internet. Jak v pondělí napsal zpravodajský server BBC News, kdokoli si nyní může prohlížet stránky z 1600 let starého Sinajského kodexu, který zahrnuje nejstarší dochovanou kopii Nového zákona.

Fragmenty dokumentu ze čtvrtého století našeho letopočtu, který byl napsán v řečtině na pergamenu, digitalizovali odborníci z knihoven v Británii, Německu, Rusku a Egyptě. Experti kodex označují za "okno otvírající pohled na vývoj raného křesťanství" a za důkaz, jak byl text Bible předáván z generace na generaci.
Původní verze obsahovala asi 1460 stran, z nichž každá měřila 40 krát 35 centimetrů. Sinajský kodex objevil v 19. století v klášteře svaté Kateřiny na hoře Sinaj německý teolog Constantine Tischendorf. Předpokládá se, že rukopis přežil díky pouštnímu vzduchu, který vytvářel ideální podmínky, a také díky skutečnosti, že křesťanský klášter svaté Kateřiny nebyl nikdy dobyt.

Části kodexu jsou v různých částech světa

Kodex zahrnuje větší část Starého zákona a téměř celý Nový zákon a jeho fragmenty se nacházejí v knihovnách v různých částech světa - Britská knihovna (British Library) vlastní 347 stran, 43 stran se nachází v univerzitní knihovně v německém Lipsku a sedm částí kodexu je v Ruské národní knihovně v Petrohradě. V Egyptě se dále nachází dalších 12 stran kodexu, které byly objeveny teprve v roce 1975.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru