Japonský elektronický koncern Panasonic vyrobil robota, který má v lékárnách pacientům rozdělovat léky. Informovala o tom agentura Reuters, podle které je to první významný krok společnosti v robotice.

Panasonic začne v březnu robota prodávat japonským nemocnicím a poté jej nabídne trhům v USA a Evropě. Podle mluvčího společnosti bude robot stát několik stovek tisíc dolarů.

"Tento robot je naším prvním robotickým projektem. Rozděluje pacientům injekční léky, čímž šetří čas lékárníkům," uvedl mluvčí a dodal, že robot svou podobou nepřipomíná člověka. "Vypadá jako skříňka s mnoha malými zásuvkami."

Robot ve své paměti skladuje zdravotní údaje o pacientech a na jejich základě rozděluje léky, které do něho lékárníci vloží. Pacienti si pak z příslušné přihrádky se svým jménem vytáhnou ze zařízení svůj předepsaný lék.

Robotikou se zabývá řada japonských firem. Společnost Honda vyvinula například humanoidního robota Asimo, který dokáže chodit, běhat, vyhýbat se překážkám a vést jednoduché rozhovory.

Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru