Americká společnost Google ve svém blogu (ZDE) oznámila, že vyvíjí vlastní operační systém pro osobní počítače.

Možná se chystá velká, příjemná revoluce. Operační systém Google Chrome má být rychlý a jednoduchý k obsluze. Oslovit má především lidi, kteří většinu času na počítači tráví na internetu. Systém se bude doplňovat s dalšími aplikacemi jako Google Maps, Google Calendar nebo Gmail. "Operační systémy byly vytvořeny v době, kde ještě neexistoval internet," uvedl Google.

Na internet během pár sekund 

Google si neklade úplně malý cíl: chce zcela přetvořit dosavadní používané koncepty operačních systémů. Software má především konkurovat firmě Microsoft. Bude založen na bázi Linux, který používá otevřeného kódu. Přístup na internet by měl systém Google Chrome umožnit za několik sekund. Je však odlišným projektem od operačního systému Android, který Google dodává pro mobilní telefony.

První počítače s operačním systémem Google Chrome Operating System by se měly na trhu objevit v druhé polovině příštího roku. Zpočátku bude systém instalován jen na laptopech, postupně se přesune i na stolní počítače.

Zdarma, nebo za pakatel 

Odborníci podotýkají, že Google nabídne systém zřejmě zdarma nebo za nepatrnou cenu. Microsoft nezveřejňuje, kolik účtuje výrobcům počítačů za své operační systémy. Analytici však odhadují, že je to zhruba 20 dolarů za starší verze Windows a nejméně 150 dolarů za systém Vista.

Obsáhlá recenze: Otestovali jsme nový prohlížeč Google Chrome - čtěte ZDE

"Součástí jejich strategie je snaha sesadit Microsoft jako hlavního dodavatele (počítačových) technologií," řekl k novému konceptu Googlu počítačový expert Rob Enderle. Podle něho je Microsoft v oblasti výroby operačních systémů zranitelný a Google toho hodlá využít.

Střety s Microsoftem 

Google a Microsoft se v minulosti již několikrát střetly na různých trzích - od internetových prohlížečů až po software pro mobilní telefony. Vstup na trh operačních systémů však nebude pro Google jednoduchý, napsala agentura Reuters. V současnosti jsou operační systémy Windows nainstalovány na více než 90 procentech osobních počítačů po celém světě.

Klíčem pro úspěch operačního systému Google Chrome bude spolupráce s hlavními výrobci počítačů jako Hewlett-Packard a Dell Inc.

Svůj vlastní internetový prohlížeč Chrome, který má konkurovat prohlížeči Internet Explorer od Microsoftu, představil Google loni. Zatím jej využívá jen asi 1,2 procenta lidí, zatímco Internet Explorer drží 70 procent trhu.

Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru