Na dotaz televize Bloomberg, v jaké míře bude operační systém instalován, šéf internetového gigantu Google Eric Schmidt odpověděl: "Nemáme žádná čísla, ale víme, že to budou miliony počítačů."

O vývoji operačního systému Chrome informoval Google tento týden. První počítače s ním by se měly na trhu objevit ve druhé polovině příštího roku.

Změní Microsoft po útoku strategii?

Novým operačním systémem hodlá Google vytvořit tlak na Microsoft, který dosud dominuje trh se systémem Windows. Ten je nainstalován na drtivé většině osobních počítačů ve světě. Schmidt ovšem uvedl, že očekává od Microsoftu změnu strategie v reakci na operační systém Google Chrome.

V rozhovoru pro Financial Times Schmidt přiznal, že se vytvoření operačního systému Google dlouho bránil. "Chtěli jej vytvořit už od založení společnosti," řekl o spoluzakladatelích firmy Google Larrym Pageovi a Sergeyi Brinovi. Oba se pak ale výrazně podíleli na vytvoření webového prohlížeče Chrome. "Byl tak dobrý, že jsem změnil názor," dodal Schmidt.

Systém bude zdarma, ale Google za to něco chce

Zatímco zhruba 45 procent z loňského provozního zisku Microsoftu 22,5 miliardy dolarů činily příjmy z prodeje operačních systémů, Google hodlá Chrome OS poskytovat zdarma. Chce, aby systém přivedl uživatele k internetovým aplikacím Google, které jsou dominantním zdrojem příjmů společnosti. "Těžíme z toho, když se (uživatelé) více soustředí na internet," řekl Schmidt. "Věnují se vyhledávání, klikají na reklamy. Je to jasná strategie."

Chrome OS má být kromě vyhledavače úzce spjat také s dalšími aplikacemi jako Google Maps, Google Calendar nebo Gmail. Přístup na internet by měl umožnit za několik sekund. Larry Page na tiskové konferenci dokonce podotkl, že by Chrome OS neměl být nazýván operačním systémem, neboť jím není v pravém slova smyslu. Fungovat má na bázi prohlížeče Chrome a bude podporovat webové aplikace, spíše než software instalovaný v počítači.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru