Americká vesmírná agentura NASA plní raketoplán Endeavour palivem před dalším, již pátým pokusem o start k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Předpověď počasí ale není příznivá, a tak je možné, že se úterní vzlet vesmírné lodi plánovaný na 00:51 SELČ opět neuskuteční. Informovala o tom agentura AP. 

Kvůli nepříznivému počasí odložila NASA pondělní start raketoplánu Endeavour k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) o 24 hodin. Byl to již čtvrtý neúspěšný pokus o zahájení šestnáctidenní mise raketoplánu, který má na orbitální komplex dopravit poslední část japonské laboratoře Kibo a dočasně rozšířit počet astronautů na ISS na rekordních 13.

"Posunuli jsme start o 24 hodin," oznámil pár minut před plánovaným vzletem sedmičlenné posádce na palubě Endeavouru vedoucí letu Pete Nickolenko. "Stroj byl připraven, ale počasí s námi dnes bohužel nespolupracovalo," posteskl si.

NASA start Endeavouru odložil již dvakrát v červnu kvůli unikajícímu palivu a poté v sobotu kvůli obavě, že elektrické systémy vesmírné lodě mohly ovlivnit blesky, které během páteční bouřky zasáhly okolí odpalovací rampy. To se nakonec nepotvrdilo, a tak tým astronautů pod vedením veterána Marka Polanského dostal zelenou k novému pokusu o start v neděli v 19:13 amerického času (dnes 01:13 SELČ).

Krátce před vypuštěním raketoplánu však americká vesmírná agentura start opět odvolala, tentokrát kvůli velké oblačnosti a bouřce blížící se ke Kennedyho vesmírného středisku na Floridě. Znovu se o něj pokusí dnes v 18:51 místního času (v úterý 00:51 SELČ).

Opět hrozí odklad startu

Podle meteorologů NASA je však jen čtyřicetiprocentní šance, že bude počasí příznivé. Současné startovací okno bude podle agentury AP otevřeno do úterý, maximálně středy. Vzlet raketoplánu by pak musel být odložen na konec července kvůli chystanému startu ruské zásobovací lodi k ISS.

Endeavour se pomalu blíží ke smutnému rekordu šesti odložených startů, který zaznamenal jeden z raketoplánů v roce 1986.

 

 

Vedle třetí a poslední části modulu Kibo má vesmírné plavidlo na ISS dopravit nové sady baterií a další zařízení, které astronauti nainstalují během pěti plánovaných výstupů do volného prostoru. Vystřídá se také jeden člen stálé posádky komplexu; Japonce Koičiho Wakatu nahradí Američan Timothy Kopra, který přiletí s Endeavourem.

Let Endeavouru bude první cestou raketoplánu na ISS od květnového rozšíření stálého osazenstva stanice ze tří kosmonautů na šest. Vůbec poprvé tak na orbitálním komplexu bude najednou 13 lidí.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru