Čtyřicet let poté, co američtí astronauti Neil Armstrong a Buzz Aldrin vstoupili na povrch Měsíce, stále existují konspirační teorie, že toto tato historická událost byla podfuk. Jsou lidí, kteří skálopevně věří, že NASA vše zfalšovala, aby Sověti dostali na frak – uvádí CNN v článku zveřejněném v předvečer kulatého výročí přistání.

Jedním z věčných pochybovačů je Američan Bart Sibrel, který říká: „Vím, že to byl podvod, vsadím na to krk.“ Buzze Aldrina jeho slova jednou tak rozčílila, že mu na veřejnosti uštědřil takovou ránu pěstí, až Sibrel upadl.

Milujeme konspirační teorie

Jakkoliv se takové pochybovačné teorie mohou zdát bláznivé, CCN připomíná, že podle šetření Gallupova ústavu v roce 1999 šest procent Američanů pochybovalo, že Apollo 11 na Měsíci skutečně přistálo. A různé konspirační teorie prý přispívají k tomu, že toto číslo roste. Podle jednoho průzkumu dělaného ve Velké Británii až 25 respondentů uvedlo, že nevěří, že by se člověk na Měsíc dostal.

„Milujeme konspirační teorie,“ říká Roger Launius, vedoucí kurátor washingtonského muzea kosmonautiky. „Něco jako let na Měsíc se těžko chápe a pro někoho může být snazší si říct – No, možná jsme se na ten Měsíc nedostali.“

Konspirační teorie se objevily záhy poté, co se v roce 1972 z Měsíce vrátil poslední astronaut. Dva roky na to Bill Kaysing, který pracoval pro firmu Rocketdyne, jež pro NASA vyráběla raketové motory, napsal knihu s názvem: „Podvod za 30 miliard dolarů: Na Měsíc jsme se nikdy nedostali.“

Poprvé na internetu: on-line přenos z historie, z letu na Měsíc - čtěte ZDE

Sebevražedná mise. Na co sáhnu, nefunguje, hlásil Komarov z paluby Sojuz 1 - čtěte ZDE

Přistávací modul prý do oblak vyneslo letadlo

Podle něj NASA v roce 1969 nedisponovala technologií, která by umožňovala bezpečně přistát na měsíčním povrchu a že by astronauti byli zasaženi nebezpečnou radiací. NASA prý zaranžovala start Apolla 11, přistávací modul s astronauty po osmi dnech údajného letu ve vesmíru nechala naložit do letadla a shodit do Pacifiku, aby to vypadalo jako návrat z kosmu.

Vše, co se odehrávalo na palubě vesmírné lodě a na Měsící, NASA údajně natáčela v přísně utajovaném vojenském prostoru známém jako Oblast 51.

NASA se v řadě dokumentů snažila všechny teorie o podvodu vyvrátit, kromě toho panuje názor, že je víc než nepravděpodobné, aby by si nikdo z desetitisíců pracovníků NASA, kteří tehdy na projektu pracovali, za čtyřicet let nepustil o údajném podvodu ústa na špacír.

Astronaut Aldrin k tomu v nedávném rozhovoru řekl: „Je mi těch důvěřivých lidí líto. Žijí v omylu. Asi jim dělá dobře pocit, že vědí něco víc, o čem ostatní nemají tušení. Asi chtějí vědět něco, co ostatní netuší. Je to ostuda.“

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru