V České republice a na Slovensku se prodaly zatím čtyři letenky do vesmíru, takzvané vesmírenky. Řekl to Roman Jonáš, majitel společnosti Typ Agency, která na českém a slovenském trhu zastupuje provozovatele budoucích letů, americkou společnost Virgin Galactic. Vesmírenky se v ČR prodávají od loňského dubna.

O čtyři letenky se podle Jonáše podělili Češi i Slováci, konkrétnější ředitel být nechtěl. "Jsme s prodeji spokojení, další tři klienti se teď rozhodují a jsou před posledním krokem," uvedl. Jeden výlet do vesmíru s Virgin Galactic vyjde na 200 000 dolarů, což je v přepočtu více než 3,6 milionu korun.

Ve vesmírné turistice tak drží Češi a Slováci krok se světem. Jonáš řekl, že loni se nejvíce vesmírenek - celkem sedm - prodalo v Japonsku. Na celém světě je prodáno zatím 300 lístků. První čeští turisté by se mohli s Virgin Galactic podívat do vesmíru příští rok. Mateřská loď se nyní testuje v Mohavské poušti na jihozápadě USA, nosná raketa je hotová z 80 procent.

Z Nového Mexika ke hvězdám

Lety Virgin Galactic budou startovat z vesmírného letiště v Novém Mexiku. Samotnou kosmickou loď vynese do výšky zhruba 15 kilometrů nosný letoun se dvěma trupy, teprve poté se zažehnou raketové motory a raketoplán se ocitne 110 kilometrů nad zemí. Cestující si užijí trojnásobnou rychlost zvuku a přetížení až 3g. Ve stavu beztíže stráví pět minut.

Vedle pětiminutového poletování po kabině je v ceně zájezdu zdravotní prohlídka, psychologická příprava a třídenní trénink na přetížení. Celková doba letu je asi dvě hodiny. Po návratu se turistovi dostane jednodenního odpočinku a o svých zážitcích si pobeseduje s těmi, které let teprve čeká.

Virgin Galactic bude sice první soukromou společností, která odveze turisty do vesmíru, první turisté však již ve vesmíru byli. Využili možnosti dostat se na oběžnou dráhu na ruských lodích. Prvenství patří americkému podnikateli Dennisi Titovi, který v roce 2001 strávil na oběžné dráze s ruskými kosmonauty téměř osm dní.

Cesta s ruskou lodí je však desetinásobně dražší než cena letenky Virgin Galactic.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru