Zjistili to na základě několikaletých měření v Severním a Baltském moři vědci z Leibnitzova ústavu pro mořské vědy (IFM-GEOMAR) v německém Kielu ve spolupráci s francouzskými kolegy. Změny ovzduší podle nich ovlivňují i sladkovodní organizmy.

Ve studii v aktuálním vydání amerického odborného magazínu Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA tvrdí, že při oteplování moře ubývá podíl velkých druhů a v rámci jednoho živočišného druhu současně narůstá počet menších zástupců. Zvířata tak dosahují pohlavní dospělosti při mnohem menší velikosti.

"Má to vliv na fungování celého ekosystému, neboť tělesná velikost organismů je rozhodující pro to, co mohou žrát a kým mohou být sežrány," vysvětlil Ulrich Sommer z kielského institutu.

Výrazný posun k menším druhům by podle něj mohl vést k tomu, že jako potrava bude stále více sloužit zooplankton. Úbytek těchto drobných živočichů ale může otevřít cestu k masivnímu mizení řas. "Vedle toho samozřejmě klesá hospodářská hodnota rybolovu, když jsou ryby menší," doplnil podle agentury DPA.

Výsledky výzkumu německých a francouzských biologů podporují argumenty o negativním vlivu klimatických změn na oceány. Vědci již mimo jiné prokázali, že v jejich důsledku se jednotlivé biotopy přesouvají od rovníku směrem na sever nebo na jih.