Dvě z těchto baterií chtěli kosmonauti nainstalovat již ve středu, pozemní středisko ale jejich misi ve volném prostoru kvůli závadě na skafandru Christophera Cassidyho předčasně ukončilo.

Cassidyho a Thomase Marshburna tak dnes čeká obzvláště dlouhý pobyt mimo orbitální komplex. "Vesmírná vycházka" má trvat sedm a půl hodiny. Dvojice by měla opustit přetlakovou komoru v 16:00 SELČ.

Vesmírný nováček Cassidy se podle americké vesmírné agentury NASA bude pohybovat pomaleji. Ve středu prý kvůli jeho rychlým pohybům špatně pracovalo filtrační zařízení vzduchotechniky skafandru, což zvýšilo koncentraci oxidu uhličitého v dýchací směsi vesmírného obleku.

Celkem astronauté plánují vystoupit do volného prostoru pětkrát.

Raketoplán Endeavour se má vydat zpátky na Zemi 28. července a na Kennedyho vesmírném středisku na floridském mysu Canaveral přistát 31. července.

 

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru