Dvojice astronautů v pondělí úspěšně ukončila pátý a během nynější mise raketoplánu Endeavour poslední výstup do volného kosmu. Hlavním úkolem Christophera Cassidyho a Thomase Marshburna byla instalace dvojice videokamer na japonský vědecký modul Kibo.

Cassidy s Marshburnem stihli dokončit všechny zamýšlené úkoly o více než půldruhé hodiny dříve, než pozemní středisko plánovalo. Tlakový uzávěr přechodové komory za sebou po návratu uzavřeli v 18:27 SELČ.

Dvojice vyměnila izolační vrstvy na kanadské robotické paži Dextre, poté se přesunula k modulu Kibo. Na jeho plášť astronauti nainstalovali přední a zadní kamery, které usnadní přistávací manévry japonského nákladního plavidla HTV. Loď HTV by měla premiérově k ISS odstartovat letos v září.

Kosmonauti se po hlavní části výstupu věnovali drobným servisním úkonům, při kterých umístili několik madel na vnější plášť komplexu, položili nové kabelové rozvody a upravili elektrické vedení ke dvěma ze čtyř staničních gyroskopů. Gyroskop je součást navigačního zařízení, které pomáhá stanovit polohu plavidel v prostoru.

Endeavour se vrací zpět na Zemi

V úterý se raketoplán Endeavour vydá od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) zpět na Zemi a na Kennedyho vesmírném středisku na floridském mysu Canaveral má přistát v pátek.

Na zemi se po více než čtyřech měsících vrátí první Japonec působící na orbitální stanici Koiči Wakata, který ve stavu beztíže testoval speciální oblečení řady zvané J-ware. Toto prádlo, které by nemělo ani po dlouhém nošení zapáchat, prý fungovalo podle očekávání.


"Za dva měsíce, co jsem toto prádlo nosil, nebyl cítit žádný zápach a ani nikdo z mých kolegů si nestěžoval," prohlásil Wakata, který se na stanici střídá s Američanem Timem Koprou.

NASA naplánovala další let k ISS na konec srpna, kdy raketoplán Discovery dopraví k orbitálnímu komplexu víceúčelový zásobovací modul Leonardo a nový zásobník čpavku.

Na snímku: Japonský vědecký modul Kibo