Americký raketoplán Endeavour se úspěšně odpoutal od Mezinárodní vesmírné stanice ISS a zahájil přípravy na páteční přistání na Kennedyho vesmírném středisku na floridském mysu Canaveral. Oznámila to americká vesmírná agentura NASA.

Odpoutání Endeavouru zahájila posádka vesmírného komplexu v 18:38 SELČ pozměněním pozice stanice vůči Zemi, následně v 19:26 SELČ uvolnili kosmonauti kotevní svorky a raketoplán volně odplul od ISS. Průlet Endeavouru ve vzdálenosti 122 metrů od stanice řídí pilot Doug Hurley. S ukončením manévrů nutných k oddělení vesmírného plavidla od orbitální základny počítá NASA ve 20:41 SELČ.

Sedmičlenná posádka Endeavouru uskutečnila pět výstupů do volného kosmu, během nichž vyměnila šest nových akumulátorů pro uchovávání energie získané ze solárních panelů a k japonskému vědeckému modulu Kibo (Naděje) nainstalovali dvojici navigačních videokamer a plošinu pro provádění pokusů mimo stanici.

Na palubě raketoplánu se po více než čtyřech měsících zpět na Zemi vrací první Japonec působící na orbitální stanici Koiči Wakata, kterého vystřídal americký kosmonaut Tim Kopra.

 

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru